Začal soud kvůli zabití v Chemnitzu, které vedlo k demonstracím
V Drážďanech v pondělí začal ostře sledovaný soud se Syřanem, který čelí obžalobě, že loni v Saské Kamenici (Chemnitzu) zabil 35letého Němce. Násilná smrt muže v tomto východoněmeckém městě vyvolala rozsáhlé demonstrace, do nichž se zapojili i pravicoví extremisté, odstartovala širokou politickou a společenskou debatu a ve svém důsledku vedla i k výměně v čele německé civilní kontrarozvědky.
Obžalovaný Alá S. podle státního zastupitelství v noci na 26. srpna spolu s jedním Iráčanem, po němž policie stále pátrá, v centru města několika ranami nožem zabil Němce s kubánskými kořeny Daniela Hilliga. Dvě další osoby utrpěly zranění.
Třiadvacetiletý Alá S., který má ve spolkové republice status uprchlíka, odmítá, že by měl s činem cokoli společného. Na noži, který se po útoku našel, policie žádné stopy jeho DNA nenašla, a státní zastupitelství tak staví především na jednom svědkovi, který ale už svou výpověď změnil. Pozorovatelé proto proces hodnotí jako zcela otevřený.
Právě kvůli podle ní zcela nedostatečným důkazům obhajoba požádala o zastavení řízení a propuštění obžalovaného z vazby. Soud o žádosti teprve rozhodne.
U soudu už také vypovídal první svědek, který uvedl, že na Hilliga útočili dva muži. Jestli přitom oba použili nůž, ale neví. Na pasových fotografiích svědek obžalovaného Syřana nedokázal identifikovat jako pachatele.
Primátorka Saské Kamenice Barbara Ludwigová (SPD) už o víkendu vyjádřila přesvědčení, že případné osvobození obžalovaného by bylo pro město ležící nedaleko českých hranic těžké. “Justice je nezávislá,” zdůraznila ale zároveň. “A právě ona je teď tím místem, kde se trestní stíhání musí uskutečnit. Tam, nikoli na ulici,” poznamenala zjevně v odkazu na dění z loňského léta.
Ubodání Hilliga tehdy vyvolalo sérii demonstrací, z nichž některých se účastnily i stovky pravicových radikálů. Část z nich napadala přistěhovalce, novináře a policisty, někteří hajlovali. Došlo také k útoku na židovskou restauraci. Všechny tyto činy v Německu vyvolaly pobouření a vedly mimo jiné k dlouhé debatě, jestli se útoky na cizince v Saské Kamenici, kde se posléze uskutečnily i demonstrace proti extrémní pravici, dají označit za štvanice.
Do diskuse se tehdy zapojil i šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen, který se přitom ovšem dopustil i nepravdivých výroků, například když tvrdil, že neexistují důkazy o autenticitě videa jednoho z výpadů proti přistěhovalcům. Naopak podle něj existovaly důvody myslet si, že šlo o cíleně šířenou nepravdivou informaci. Nepravdivá nakonec ale v tomto ohledu byla jen slova Maassena, který i kvůli nim musel ve funkci skončit.
Dlouhá debata se vedla také o pravicovém extremismu v Sasku, které je útoky proti přistěhovalcům mezi německými spolkovými zeměmi nechvalně proslulé. Pověst o zemi tolerující pravicové radikály v předminulém týdnu ještě přiživilo utkání fotbalového týmu Saské Kamenice, při němž vzdal hlasatel na stadionu hold jednomu ze zesnulých hooligans, který byl otevřeným neonacistou a rasistou.
Zahájený soud se z bezpečnostních důvodů i kvůli velkému zájmu veřejnosti nekoná v Saské Kamenici, ale v saské metropoli Drážďanech. Proces je zatím naplánovaný do konce října. Vypovídat má přes 50 svědků a také soudní experti.