Výroční zpráva AI potvrdila přetrvávající diskriminaci Romů na Slovensku
Diskriminace Romů na Slovensku nadále trvá a příslušníci této menšiny na řadě míst v zemi čelí hrozbě nuceného vystěhování. Slovensko také vrací žadatele o azyl do zemí, kde jim hrozí mučení. Uvádí to výroční zpráva o stavu lidských práv ve světě za rok 2012, kterou dnes zveřejnila mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).
"Vláda učinila jen malý pokrok, aby zabránila systémové diskriminaci Romů," uvedla AI o stavu práv na Slovensku.
Výbor pro ekonomická, sociální a kulturní práva OSN zemi v květnu kritizoval, že nedokázala zakročit proti diskriminaci Romů v přístupu ke vzdělání, k práci, zdravotní péči a k bydlení. Příkladem je základní škola ve východoslovenském městě Levoča, kde byly v roce 2011 na žádost neromských rodičů zřízeny čistě romské třídy. Takové třídy zde nadále zůstávají, ačkoli vzdělávací ústav přeřadil některé romské žáky do tříd navštěvovaných většinovou populací.
Romské třídy ve městě Šarišské Michaľany na východě země řešil soud v Prešově, podle kterého porušují zákony proti diskriminaci.
"Úřady po celém Slovensku pokračovaly s nuceným vystěhováním neoficiálních romských osad a nedokázaly (Romům) zajistit přístup k základním službám," uvádí AI. V květnu nechalo severoslovenské město Vrútky zbořit nepovolené stavby na obecní půdě, čímž několik lidí přišlo o střechu nad hlavou. Některé z jejich dětí úřady podle AI údajně odebraly a umístily do ústavů. Říjnové vystěhování osady u Prešova oznámil starosta předem na Facebooku a vládnímu zmocněnci pro romské komunity vzkázal, aby "se o své hejno postaral".
Říjnovou demolici romské osady v Košicích, kde někteří jeho obyvatelé žili až 12 let, starosta zdůvodnil jako "úklid nelegální skládky", neboť chatrče byly "postaveny z odpadu".
Slovensko loni prohrálo u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku dva spory týkající se sterilizace Romek v prvních letech 21. století. Podle verdiktu Slovensko porušilo práva těchto žen, když jim bez jejich souhlasu chirurgicky zabránilo v budoucnu počít děti. Nevládní středisko pro občanská a lidská práva Poradňa v souvislosti se zmíněnými rozsudky vládu kritizovalo kvůli tomu, že nedokázala vyšetřit všechny takovéto případy, neomluvila se obětem a neodškodnila je.
Slovensko si v uplynulém roce vysloužilo kritiku i za přístup k osobám, které vyhostilo do zemí, kde jim hrozilo mučení a útlak. Štrasburský tribunál v květnu konstatoval, že Bratislava porušila práva žadatele o politický azyl Mustafy Labsího, kterého v roce 2010 vydala do Alžírska, kde byl v nepřítomnosti odsouzen za terorismus.