Vůdce slovenské krajní pravice Kotleba jako hejtman skončil. Vystřídal ho podnikatel Lunter
Předseda krajně pravicové slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba včera skončil ve funkci hejtmana Banskobystrického kraje. V úřadu ho po složení slibu na ustavující schůzi krajského zastupitelstva v novém funkčním období vystřídal podnikatel Ján Lunter, který Kotlebu porazil v listopadové přímé volbě předsedy kraje.
“Do našeho kraje přišlo nejméně investic. To je to, co nás vedlo do izolace. Nemůžeme mít kraj, odkud lidé odcházejí,” řekl před poslanci zastupitelstva Lunter po složení slibu. Dodal, že v Banskobystrickém kraji je několika okresů, které se na Slovensku řadí k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Mezi prvními kroky v nové funkci chce nechat uskutečnit právní a personální audit stavu kraje.
Zakladatel známé potravinářské firmy Lunter, kterého v krajských volbách podporovala široká neformální koalice, s výrazným náskokem volby hejtmana vyhrál. Kotleba, jehož zvolení do čela kraje v roce 2013 bylo největším překvapením tehdejších krajských voleb, tak post hejtmana na další období neobhájil.
Netransparentní Kotleba
Během svého působení v čele Banskobystrického kraje Kotleba čelil několika kauzám. Odmítl například podepsat přidělení schválené dotace na kulturní projekt o extremismu či nařídil předčasně ukončit divadelní představení z dílny menšího souboru, které se mu nelíbilo údajně kvůli neslušným výrazům. Některá média ho kritizovala kvůli údajně netransparentním tendrům jeho úřadu.
“Župní politická mapa se zásadně mění a ačkoliv se porážka Mariana Kotleby v Banské Bystrici sice opatrně, ale přece jen očekávala, hlasování potvrdilo trend ztrácení pozic Směru,” napsal před měsícem, kdy volby proběhly, list Sme. Dodal, že výsledky odrážejí i sílící nevoli s politikou Směru-SD a že Ficova strana ztratila svou nadvládu.
Neúspěch Kotleby, kterého v přímě volbě hejtmana Banskobystrického kraje porazil nezávislý kandidát s podporou koaličních i opozičních stran Ján Lunter, je podle listu pro zemi velmi dobrou zprávou. “Ukazuje, že když veřejnost chce, je schopna porazit fašisty. Cenou za to je, že z politiky se prakticky vytratil souboj idejí a řešení,” uvedl list.
“Měly to být volby o Kotlebovi a fašistech. Spíš se ale zdá, že to byla rozlučka se Směrem, jak jsme ho znali posledních deset let,” napsal list Denník N, podle kterého musí premiér a předseda Směru-SD Fico udělat vážný restart.
Kotleba v závěrečném projevu ve funkci hejtmana obhajoval své působení v úřadu kromě jiného tím, že výrazně snížil zadluženost kraje a také výdaje samosprávy v různých oblastech. “Snížení dluhu je rekordní i ve srovnání s ostatními sedmi kraji,” uvedl Kotleba, který navzdory neúspěchu ve volbě hejtmana byl zvolen poslancem krajské samosprávy. Při svém nástupu do úřadu před čtyřmi lety Kotleba odmítl využívat v kraji peníze z evropských fondů.
Ustavující schůzi krajského zastupitelství nesvolal Kotleba do Banské Bystrice, která je sídlem kraje, ale do asi 100 kilometrů vzdáleného města Rimavská Sobota. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že úřad nemá v krajském městě reprezentativní prostory. Jednání zastupitelstva proběhlo bez překvapení, do sálu přišli i příznivci Kotleby.
Krajská samospráva na Slovensku má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu.
V listopadových krajských volbách na Slovensku překvapivě ztratili kandidáti, které podporovala vládní sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Neúspěchem skončily krajské volby i pro LSNS, která získala pouze dva mandáty z celkového počtu více než 400 poslanců krajských zastupitelstev ve všech osmi slovenských krajích.
LSNS odmítá členství Slovenska v EU a NATO, na principu paušalizujícího obviňování se vymezuje vůči Romům a také se hlásí k válečnému slovenského státu, jež byl pod silným vlivem nacistického Německa. Strana se postarala o největší překvapení v loňských parlamentních volbách na Slovensku, ve kterých získala osm procent hlasů a poprvé se dostala do Národní rady.