VIDEO: Týrání zvířat v romských osadách na Slovensku? Podle romské zmocněnkyně nejde o etnický problém a jednostranné informace v médiích mohou vyvolat nenávist
Týrání zvířat v romských osadách se průběžně stává tématem pro některá média. Slovenská zmocněnkyně vlády pro romské komunity Andrea Bučková odmítá, aby byl tomuto celospolečenskému problému týrání zvířat připisován etnický rozměr.
„Odsuzuji každé jednání, které vede k týrání zvířat. Za takové činy musí být vyvozena odpovědnost,“ napsala v prohlášení zmocněnkyně Andrea Bučková a dodala, že případy týrání zvířat vyžadují pozornost nás všech. Zároveň však odmítla, aby tomuto celospolečenského problému byl připisován etnický rozměr. Podle slovenské zmocněnkyně je tento problém v různých sociálních skupinách a vrstvách, což jí ostatně měla při společném setkání potvrdit i zvířecí ombudsmanka Zuzana Stanová.
„Za nebezpečné a poškozující považuji, jak se toto téma prezentuje na veřejnosti a v mediálním prostoru. Cílené medializované poukazování na nelegální chov a týrání zvířat v romských komunitách vyvolává a prohlubuje nenávistné reakce, stigmatizuje romské obyvatelstvo, ale zejména deformuje rozsah celého problému týrání zvířat tím, že je jednostranně přičítáno lidem žijícím v koncentrované chudobě,“ napsala Bučková.
Její úřad dlouhodobě řeší chudobu a životní podmínky obyvatel romských komunit, prioritně se věnuje oblasti bydlení, vzdělávání, zaměstnanosti nebo prevence zdraví. Pokud jde o týrání zvířat, spadá agenda především pod orgány činné v trestním řízení nebo pod obce.. Právě v kompetenci obecních samospráv je, aby regulovaly podmínky chovu domácích zvířat. Přesto se do řešení této problematiky zapojil i úřad zmocněnkyně.
„V posledních letech úřad aktivně spolupracoval a komunikoval se zástupci samospráv, zastřešujícími organizacemi jako je Sdružení měst a obcí nebo Unie měst Slovenska, stejně jako věcně příslušným ministerstvem,“ informovala Bučková a dodala, že jednala i o možnosti vytvoření dotačních výzev, které by umožnily obcím provádět kastraci psů, u kterých není znám majitel. Jednání se dotklo i oblasti zřízení potřebných útulků pro zvířat.
Podle Ivana Kantora, přednosty Městského úřadu v Sečovcích, jsou však psi, kteří se nacházejí v romských osadách, převážně z města. “Když lidé vyhodí zvířata na ulici, romští spoluobčané si je vezmou do své péče. Sami, když se projdete po osadě, všimnete si, že tu jsou i pěkné psí rasy, nejsou podvyživené, čímž netvrdím, že i takové se tady nenajdou, ale Romové se o ty psy starají a mají je na hlídání,“ řekl ve videu, které zveřejnil Úřad zmocněnkyně vlády Slovenské republiky pro romské komunity, Ivan Kantor.