Vídeňská radnice vyvěsila romské vlajky u příležitosti Mezinárodního dne Romů
V rámci oslav mezinárodního dne Romů pokryly 8. dubna fasádu Vídeňské městské radnice dvě romské vlajky. Stalo se tak již třetí rok po sobě z iniciativy bývalé radní a členky strany zelených Birgity Hebeinové a současného starosty Vídně Michaela Ludwiga.
“Vlajka je znamením solidarity s lidmi, kteří musí stále bojovat proti předsudkům,” prohlásil při této příležitosti starosta Michael Ludwig, který Romy podporuje již mnoho let. Zasadil se například například o přejmenování odpočinkové oblasti u Alte Donau (uměle vybudované odnože Dunaje sloužící k rekreaci Vídeňanů) v severní části Vídně na Romaplatz a dvou navazujících ulic na Lovaraweg a Sintiweg.
Jak uvedla na svých twitterových stránkách Birgit Hebeinová, byla u příležitosti 50. výročí prvního mezinárodního setkání Romů také založena první romská studentská asociace ve Vídni (HÖR – Hochschüler innenschaft Österreichischer Roma und Romnja).
“Úkolem asociace bude zastupovat romské žáky a studenty a pomáhat jim v cestě za vzděláním,” uvedla Gilda Horvathová, romská aktivistka a novinářka žijící ve Vídni.
Heute geht die Hochschüler*innenschaft Österreich Roma & Romnja online: 50 Rom*nja & Sinti*zze erheben um 13 Uhr ihre Stimme & feiern den 50. Jahrestag des ersten Weltkongresses der Roma, am 8. April 1971. #InternationalRomaDay https://t.co/saFGG4Dk6i pic.twitter.com/7ipeOM5WGH
— kz-verband-wien (@wien_kzvb) April 8, 2021
V Rakousku žije podle oficiálních zdrojů kolem 40 000 Romů, neoficiální čísla jsou ale mnohem vyšší. Tradičně nejvíce rakouských Romů žije v Burgenlandu, oblasti na východě země sousedící s Maďarskem.
Čtvrtek byl dnem mnoha oficiálních projevů a dokonce federální vláda se v Radě ministrů vyslovila pro “rovnost, začlenění a účast Romů”.
Guvernér Burgenlandu Hans Peter Doskozil se ve svém projevu ke včerejšímu výročí vrátil ke smutné historii 2. světové války. “Romové, kteří byli zavražděni nacisty jsou nepostradatelnou součástí identity Burgenlandu,” řekl Doskozil.
V obci Kemeter, která byla před druhou světovou válkou jednou z největších romských osad se zase tamnější starosta Wolfgang Koller zavázal do září letošního roku postavit památník věnovaný kemeterským Romům.