Ve Středozemí bylo od pátku zachráněno na 5000 uprchlíků
Od pátku bylo ve Středozemním moři při jedné z největších uprchlických vln letošního roku zachráněno asi 5000 běženců, kteří prchají do Evropy před válkou a chudobou v Africe a na Blízkém východě. Oznámili to představitelé evropské agentury Frontex, která ve Středomoří koordinuje záchrannou misi EU známou jako Triton.
Loď italského námořnictva dnes zároveň dopravila na Sicílii těla 17 uprchlíků, kteří při pokusu překonat moře zahynuli. Počet zachráněných běženců zřejmě ještě poroste, protože podle Frontexu se dnes konají další námořní operace na pomoc zhruba 500 imigrantům.
"Jde o jednu z největších uprchlických vln v letošním roce," řekl podle agentury Reuters výkonný ředitel Frontexu Fabrice Leggeri. Nové lodě, které se o tomto víkendu přidaly k operacím agentury, už prý zachránily stovky životů.
Agentura Frontex tento týden oznámila, že vzhledem k očekávanému nárůstu počtu uprchlíků v letní sezoně rozšíří oblast své působnosti ve Středozemním moři a zvýší počet svých expertů, lodí i letadel.
K záchraně běženců bylo v uplynulých dnech nasazeno 25 lodí plujících pod italskou, maltskou, britskou a belgickou vlajkou, podporovaných finskými a islandskými letadly, uvedli zástupci Frontexu. Na pomoc migrantům připluly i lodě námořnictva a obchodní plavidla.
Počet běženců směřujících do Evropy přes Středozemní moře letos prudce vzrostl. Letos zatím cestu do Itálie uskutečnilo na 40.400 lidí, převáděči většinou vypravují čluny z Libye, kterou zmítá občanská válka. Odhaduje se, že do Itálie by letos mohlo zamířit až 200.000 lidí. Třetinu z běženců tvoří Syřané, dalšími velkými skupinami jsou Afghánci a Eritrejci.
Loni na moři přišlo o život na 3500 běženců, od začátku letošního roku už jich je kolem 1800.
Problémem migrace se zabývají rovněž instituce Evropské unie. Evropská komise navrhla nový program pro migraci, který mimo jiné počítá s přerozdělením uprchlíků v jednotlivých zemích EU, což v mnohých vyvolalo nesouhlas. Proti je také Česká republika.