Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Ve Francii kritizují vyhoštění romské dívky, odvedli ji přímo ze školního výletu

17. října 2013
Čtení na 3 minuty
Patnáctiletá Leonarda Dibraniová byla v říjnu 2013 z Francie vyhoštěna spolu se svými rodiči a pěti sourozenci. (FOTO: ČTK/AP Photo/Visar Kryeziu)

Francouzská vláda se stala terčem kritiky za to, že byla ze země vyhoštěna romská dívka z Kosova i se svou rodinou, když prohrála bitvu o získání azylu. Studentku totiž policisté vytáhli přímo z autobusu, když jela se spolužáky na výlet.

Francouzská vláda se stala terčem kritiky za to, že byla ze země vyhoštěna romská dívka z Kosova i se svou rodinou, když prohrála bitvu o získání azylu. Studentku totiž policisté vytáhli přímo z autobusu, když jela se spolužáky na výlet. Učitelé i ostatní děti byli v šoku.

  Ve Francii v posledních týdnech sílí polemika kolem vyhošťování romských přistěhovalců a někteří kritici označují politiku Paříže za diskriminační nebo dokonce rasistickou. Kvůli vyhoštění dívky vyšli dnes do ulic i francouzští studenti.

Patnáctiletá Leonarda Dibraniová byla z Francie vyhoštěna spolu se svými rodiči a pěti sourozenci. Rodina odešla z Kosova před pěti lety a žila v kantonu Levier na východě Francie. V žádosti o azyl si podle zpravodajského serveru BBC stěžovali, že jsou v Kosovu diskriminováni. Azyl v zemi ale nezískali a definitivní zamítnutí přišlo letos začátkem října.

Nejdříve byl vyhoštěn Leonardin otec a den na to dorazila policie i do jejich domu, aby si přišla pro zbytek rodiny. Zjistila ale, že dívka přespala u své kamarádky a druhý den ráno vyrážela se spolužáky na školní výlet. Policisté se spojili s učiteli v autobuse a nařídili jim, ať zastaví. Leonardu si poté odvedli přímo před zraky ostatních.

Mí kolegové situaci vysvětlili dětem, kteří si mysleli, že Leonarda něco ukradla nebo spáchala nějaký jiný trestný čin, uvedla jedna z učitelek. "Děti i učitelé byli v naprostém šoku,dodala. Už v jednu hodinu téhož dne byla rodina posazena do letadla a poslána do kosovské metropole Prištiny. Od té doby bydlí v Kosovské Mitrovici.

Leonarda pak v rozhovoru s rozhlasovou stanicí France Inter uvedla, že se velmi stydí.Stydím se, protože přišla policie a mí přátele se ptali, co jsem udělala, jestli jsem něco ukradla,řekla Dibraniová.Cítím se hrozně, musela jsem opustit školu i přátele, dodala.

Případ si získal velkou pozornost a začala se jím zabývat i francouzská vláda, která je kritizována za to, jak zachází s přistěhovalci. Premiér Jean-Marc Ayrault v parlamentu uvedl, že pokud se při zacházení s rodinou Dibraniových zjistí pochybení, bude se rodina moci do Francie vrátit.

Ministr vnitra Manuel Valls, který nedávno nechvalně proslul výroky, že jen málo Romů je schopno integrovat se do francouzské společnosti, ale vyhoštění romské rodiny bránil. Vše podle něj proběhlo v souladu se zákony.Tyto deportace musíme provádět,uvedl Valls.

Francouzští studenti ale dnes ukázali, že s jeho slovy nesouhlasí. Na podporu deportované dívky a dalších jí podobných školáků dnes vyšly do ulic Paříže stovky teenagerů, kteří mimo jiné požadovali Vallsovu demisi. Před několika školami rovněž vyrostly barikády a někteří studenti se pak střetli s policisty, kteří proti nim zasahovali slzným plynem.

Studenti jedné ze středních škol ve francouzské metropoli nahromadili před vchodem zelené popelnice a vyvěsili transparent se slovy Vzdělání v ohrožení.Každý by měl dostat šanci.

aždý by měl mít práci a rodinu. Když se děti snaží toho dosáhnout, Francie to zarazí. Taková by moje země být neměla, uvedl jeden z protestujících Romain Desprez.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon