V Německu jsou na svobodě stovky odsouzených neonacistů. Zatykačům navzdory
Německá vláda na dotaz opoziční Levice zveřejnila, že je aktuálně vydán zatykač na 467 pravicových extremistů, kteří se ale zdržují neznámo kde a jsou v pátrání. Informaci zveřejnil list Neue Osnabrücker Zeitung. Německé úřady předpokládají, že zhruba tři desítky hledaných extremistů se nachází v zahraničí, především v Česku, Polsku a Rakousku.
Počet hledaných extremistů je celý rok 2018 přibližně stejný a meziročně dokonce klesl. Loni touto dobou pátrali němečtí policisté na základě zatykače po 501 pravicových radikálech, kteří se dopustili trestného činu. Ale v roce 2014 bylo takových hledaných pouze 253. Dá se předpokládat, že nárůst trestné činnosti na německé neonacistické scéně souvisí s migrační vlnou, které poslední roky Německo čelilo.
Ze 467 je po 108 podezřelých pátráno v souvislosti s politickým deliktem. 99 osob je v pátrání kvůli násilné trestné činnosti. Podle vládních údajů je 32 pravicových extremistů nejspíš v sousedních zemích, především Rakousku, Polsku a Česku.
Poslankyně za Die Linekn Ulla Jelpke na to konto kritizovala bezpečnostní složky a žádá rázný postup: „Bezpečnostní složky by měly být konečně trochu kreativní, aby se jim podařilo neonacisty na útěku dopadnout.“
České noviny v té souvislosti připomínají zřejmě nejznámější případ, kdy se dařilo neonacistům v Německu dlouhodobě skrývat před úřady. Členové skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) se ukrývali od konce devadesátých let. V letech 2000 až 2007 spáchali Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beata Zschäpe deset převážně rasově motivovaných vražd a další trestné činy včetně ozbrojených loupeží. Muži později spáchali sebevraždu, Beata Zschäpe dostala nedávno trest doživotí.