V Drážďanech začal sledovaný soud s pravicovými extremisty
V Drážďanech včera za bezprecedentních bezpečnostních opatření začal soud s osmi pravicovými extremisty, kteří jsou obžalováni ze série bombových útoků na uprchlíky a politické odpůrce. Sedmi mužům a jedné ženě, kteří si materiál pro výbušniny obstarávali i v Česku, hrozí mnohaleté tresty vězení. Takzvanou skupinu Freital, pojmenovanou podle podkrušnohorského města u Drážďan, odkud většina jejích členů pochází, považují vyšetřovatelé za teroristické uskupení, jehož cílem bylo útočit na uprchlíky i lidi jiného politického přesvědčení a zastrašovat je.
Členové skupiny, která vznikla v červenci 2015, čelí kvůli pěti bombovým útokům mimo jiné obžalobě z pokusu o vraždu nebo těžkého ublížení na zdraví. Při prvním útoku z konce července 2015 zničila podle vyšetřovatelů skupina ve Freitalu výbušninou auto politika za stranu Levice, při dalším v září zase okno kanceláře místního sdružení této strany. V říjnu 2015 skupina zaútočila i s použitím kyseliny máselné na alternativní ubytovací zařízení v Drážďanech. Zbylé dva útoky směřovaly proti běžencům.
V noci na 20. září a 1. listopadu 2015 zaútočili členové skupiny výbušninou na byty pro uprchlíky ve Freitalu. Při druhém z těchto útoků zranila skleněná střepina v obličeji šestadvacetiletého Syřana. Krátce po tomto útoku policie zatkla tři členy skupiny, činnost těch zbylých ukončil o pět měsíců později rozsáhlý zásah speciálních jednotek. Za teroristické spolčení obžalovaným ve věku 19 až 39 let hrozí až deset let odnětí svobody, za pokus o vraždu až 15 let vězení.
Zatímco obžaloba skupinu, která se podle ní snažila sestrojit i trubkovou bombu, viní z terorismu, obhajoba to odmítá, i když spáchání trestných činů připouští. “Skupina neměla za cíl otřást státem v jeho základech nebo úplně odstranit státní systém,” tvrdí jeden z obhájců Rolf Franek. Výroba výbušnin ze zábavní pyrotechniky dovezené z Česka má podle něj jinou kvalitu než například vražedné činy takzvaného Islámského státu.
Dovoz zábavní pyrotechniky z Česka a Polska německé úřady dlouhodobě zakazují, neboť je podle nich nebezpečná. Význam ostře sledovaného procesu dokládá i to, že kvůli němu musel v Drážďanech vzniknout nový soudní sál. Žádný z těch dosavadních totiž neodpovídal požadavkům pro soud se skupinou osob podezřelých z terorismu. V soudní síň se tak nakonec trochu paradoxně proměnila část budovy, která měla původně sloužit jako ubytovna pro uprchlíky.