V Budapešti začala stavba památníku kritizovaného Židy
V Budapešti dnes začala přes silnou kritiku maďarské židovské obce stavba památníku k 70.výročí obsazení Maďarska Německem. Podle agentury MTI to oznámila vláda. Podle kritiků je pomník součástí snahy kabinetu premiéra Viktora Orbána odsunout poněkud do pozadí odpovědnost válečných maďarských činitelů za deportace Židů.
O tom, že budování sporného objektu začalo, už předtím oznámila média kritická vůči vládě, portál index.hu a stanice Klubradio. Informovala, že místo, kde má památník stát, během dne oplotili stavbaři. Realizaci záměru vlády podle nich potvrdila radnice příslušného obvodu hlavního města.
Proti vybudování památníku se důrazně postavila Federace maďarských židovských obcí (Mazsihisz). Počátkem února dala najevo, že se letošních oficiálních akcí na paměť holokaustu nezúčastní, pokud jasněji neukážou roli Maďarů v deportacích a vraždění maďarských Židů. Jedním z důvodů tohoto bojkotu je právě zamýšlený památník k okupaci Německem.
Kritici považují vztyčení takového pomníku, původně plánované na 19. března, za součást snahy vlády zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace a smrt mnoha Židů za druhé světové války. V červnu 1944, tedy nedlouho po německé okupaci, maďarské úřady rozhodly o poslání zhruba půl milionu Židů do nacistických táborů smrti.
Premiér 20. února představitele Mazsihiszu dopisem informoval, že stavbu památníku vláda o dva měsíce odložila. Šlo o odklad kvůli parlamentním volbám, které se konaly tuto sobotu a v nichž drtivě vyhrála Orbánova strana Maďarský občanský svaz (Fidesz). Předseda vlády ale zjevně nedodržel slib, který v dopise dal židovské obci, že jednání o kontroverzním projektu budou po Velikonocích pokračovat.
Orbánův kabinet rozhodnutím památník postavit zjevně nebral ohled ani na žádost Světového židovského kongresu (WJC), aby stavbu znovu zvážil.