Ústřední rada německých Sintů a Romů si stěžuje na Spiegel TV. Reportáž televize prý zesiluje předsudky vůči Romům
Ústřední rada německých Sintů a Romů podala stížnost u Dolnosaského státního úřadu pro média na reportáž z produkce Spiegel TV. Příspěvek „Proradný podvod s čištěním teras: Jednou umyto za 5000 euro" má posilovat předsudky vůči celé menšině a podněcuje k nenávisti, která je ventilována v nesčetných nenávistných komentářích na internetu a může vést i k útokům na Sinty a Romy. „Dokumentují to samotná vlákna komentářů pod příspěvkem od Spiegel TV na jeho sociálních médiích,“ kritizuje předseda Ústřední rady Romani Rose.
Produkce Spiegel TV natočila reportáž o podvodných praktikách organizované skupiny osob, která inzeruje především čištění kamenné dlažby na terasách a podobné práce, přičemž se skrze letáky vložené v obecním tisku obrací primárně na starší klientelu. Po domluvě na rozsahu prací a často ne zcela adekvátní ceně je po seniorech požadována finanční záloha, ale po inkasování zálohy řemeslníci práci nedokončují a mizí. Většinou tak klienti zaplatí několik tisíc euro a jejich terasy zůstávají neopravené, maximálně umyté vapkou.
Skupina operuje na území celého Německa a vždy se po několika dnech v jednom regionu přemístí dál. Podvedení klienti pak zjišťují, že firmy z letáků jsou smyšlené, na uvedených sídlech je nikdo nezná, telefonní kontakty už nefungují.
Německé státní zastupitelství v této souvislosti vyšetřuje členy jedné rozvětvené rodiny, kteří už byli v roce 2014 odsouzeni za podobný podnikatelský model s čištěním koberců. V reportáži, která má stopáž cca 27 minut, jednou zaznívá, že se v případě rodiny jedná o "romský klan", a opakovaně je zmiňováno i konkrétní jméno rodiny, což Ústřední rada německých Sintů a Romů ostře kritizuje.
Rada upozorňuje, že reportáž Spiegel TV hrubě přehlíží novinářské principy a zejména nařízení dolnosaského mediálního zákona a rovněž porušuje ujednání tzv. Státní mediální smlouvy, zejména její §19 o povinnosti péče o novinářský a redakční obsah a §51 a v něm ukotvené programové principy, kdy musí vysílané formáty respektovat lidskou důstojnost a měly by usilovat o nediskriminační soužití.
Stížnost také problematizuje část foto- a videomateriálu, který je v reportáži použit. Jedná se o soukromé záběry rodiny, na nichž je demonstrován opulentní přepych. Vyšetřované osoby zde samy dávají balíky bankovek nebo nově zakoupená auta do souvislosti s výdělečným čištěním kamene. Rada ve své stížnosti upozorňuje, že zveřejnění takového materiálu ze soukromých sociálních sítí, na kterém jsou navíc vidět i další nezúčastněné osoby, minimálně odporuje novinářskému kodexu.