USA se vrací jako pozorovatel do Rady OSN pro lidská práva
Spojené státy se vrací do Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Sdělil to na ženevském zasedání rady americký chargé d’affaires při této instituci Mark Cassayre. USA podle něj budou v UNHRC v roli pozorovatele. USA z rady vystoupily v roce 2018.
“S potěšením vás informuji, že ráno (amerického času) ministr Blinken oznámí, že USA budou s radou spolupracovat jako pozorovatel. Činíme tak s vědomím, že nejlepší cestou k reformě rady je spolupracovat,” řekl Cassayre.
V době, kdy minulá administrativa rozhodla o ukončení členství v UNHRC, USA tuto organizaci, jejímž posláním je dohlížet na dodržování lidských práv ve světě, kritizovaly za pokrytectví. Většina kritiky směřovala k údajné protiizraelské zaujatosti rady.
Po svém vystoupení se americká delegace účastnila pouze jednání o přehledu stavu lidských práv ve všech členských státech OSN, nikoli pravidelných schůzí UNHRC, které se konají třikrát ročně.
“Jsme si vědomi nedostatků rady, ale víme také, že je tato instituce významným fórem pro ty, kteří na celém světě bojují proti tyranii a nespravedlnosti. Svou přítomností při jednání chceme pomoci zajistit, že rada tomuto poslání dostojí,” řekl dnes Cassayre.
UNHRC sídlí v Ženevě a má 47 členů, které volí na tři roky Valné shromáždění OSN. Vznikla v roce 2006 jako nástupce Komise OSN pro lidská práva (UNCHR). Rada úzce spolupracuje s Úřadem vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jímž je v současnosti Michelle Bacheletová.