Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Umění nebo propagace antisemitismu? Nová výstava ve Varšavě vyvolává kontroverzní reakce! K vidění je i Breivik jako model

31. srpna 2021
Čtení na 2 minuty
Výstava nazvaná Politické umění v Polsku.

Ve Varšavě začala výstava nazvaná Politické umění, která představí díla tří desítek provokativních umělců. Organizátoři novou expozici v Centru současného umění v Ujazdowském zámku ve Varšavě označují za oslavu svobody slova a výzvu politické korektnosti.

Někteří kritici však kurátory obviňují, že pod záminkou hájení demokratických hodnot, jako je obrana svobody projevu, poskytují platformu rasistickým, antisemitským a islamofobním vzkazům, napsala agentura AP.

Nejkontroverznějším výtvarníkem, jehož dílo se stalo součástí nové výstavy, je Dan Park, švédský provokatér, kterého v jeho vlasti několikrát uvěznili za nenávistné projevy. Například v roce 2009 umístil před židovské komunitní centrum v Malmö hákové kříže a krabice s nápisem Cyklon B, tedy s odkazem na plyn používaný při masovém vyvražďování Židů za holokaustu.

Rabíni a další představitelé Židů v Polsku proti rozhodnutí organizátorů zařadit Parka do expozice ostře protestovali. Řediteli centra v otevřeném dopise napsali, že propagace takových umělců uráží všechny lidi v zemi, kde bylo za druhé světové války zavražděno šest milionů polských občanů.

“Svoboda projevu je pro demokratickou společnost nezbytná, ale má své hranice. Tou hranicí je, když se snažíte někoho inspirovat k tomu, aby ubližoval ostatním. Toto umění nabádá k ubližování druhým,” řekl vrchní polský rabín Michael Joseph Schudrich agentuře AP.

Mezi Parkovými kusy vystavenými ve Varšavě je například plakát, který představuje norského teroristu Anderse Behringa Breivika jako model oděvní značky Lacoste. Pravicový extremista Breivik před deseti lety povraždil v Norsku 77 lidí, včetně 69 účastníků mládežnického tábora na ostrově Utöya.

Další kontroverzní postavou spojenou s výstavou je Uwe Max Jensen z Dánska, jenž je znám krajně pravicovými názory a mezi jehož performance patřilo třeba močení nebo kálení na předměty. Do Varšavy přivezl vlajku, na které jsou menší vlajky symbolizující sexuální menšiny seskupeny do tvaru svastiky. Agentuře AP dnes řekl, že správci z facebooku odstranil její fotografii a neví, zda nakonec bude součástí výstavy.

Výstavu kritizuje také iniciativa Antifašistický rok, která viní kurátory ze zneužívání demokratických principů k “šíření a ospravedlňování nenávistných projevů”.

Centrum současného umění tvrdí, že expozice poskytuje prostor rebelujícím umělcům, kteří jsou mnohde odmítaní. Jon Eirik Lundberg, jeden z kurátorů, zároveň popírá, že by výstava propagovala rasismus. Jejím cílem je podle něj boj za svobodu slova a obrana demokracie.

“Pokud nemáte svobodu slova, nemáte svobodu politickou. Pokud nemáte politickou svobodu, nemáte žádnou ochranu. Takže nejlepší cesta, jak ochránit jakoukoliv menšinu, je zajistit svobodu slova,” míní.

Výstava Politické umění je druhým počinem Centra současného umění v Ujazdowském zámku pod vedením ředitele Piotra Bernatowicze, jehož jmenovala v roce 2019 polská národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Ta od svého nástupu k moci v roce 2015 využívá kulturní instituce v zemi k propagaci konzervativních a vlasteneckých hodnot – včetně Centra současného umění, které už 30 let představuje v metropoli experimentální a avantgardní umění, poznamenala agentura AP.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon