Studie: Až 63 procent černošských hudebníků se v Británii setkalo s rasismem
Až 63 procent černošských hudebníků v Británii se setkalo s rasismem. Vyplývá to ze studie, které se zúčastnilo 1718 zaměstnanců hudebního průmyslu a informoval o ní list The Guardian. Výzkum ukazuje, že černošští muzikanti, skladatelé i manažeři se setkávají s rozdíly ve výši platů, diskriminací i mikroagresemi, tedy nepřímými urážkami založenými na negativních stereotypech. Dopady systémového rasismu na duševní zdraví nepřiměřeně postihují černošské ženy.
Studie, kterou zpracovala organizace Black Lives in Music (Černošské životy v hudbě) bojující za rovné příležitosti, zjistila, že 63 procent černošských tvůrců hudby zažilo přímý nebo nepřímý rasismus, včetně rasistického jazyka nebo odlišného zacházení kvůli jejich rase nebo etnickému původu. Až 67 procent černošských hudebníků bylo svědkem takového chování. S mikroagresemi se setkalo 71 černošských hudebníků a 73 procent bylo jejich svědkem. Tato čísla ještě vzrostla při dotazování profesionálů – 73 procent zažilo rasismus a s mikroagresemi se setkalo až 80 procent.
Anonymní respondenti uvedli, že museli opakovaně žádat jiné umělce, aby přestali požívat slovo “negr”, přestali říkat vtipy o barvě pleti či o Africe a vytrvale se dotazovat na to, odkud skutečně pocházejí.
Anonymní respondenti uvedli, že museli opakovaně žádat jiné umělce, aby přestali požívat slovo “negr”, přestali říkat vtipy o barvě pleti či o Africe a vytrvale se dotazovat na to, odkud skutečně pocházejí. Setkali se také s tím, že je ostatní okamžitě zaškatulkovali jako zpěváky žánru R&B.
Celkem 64 procent z 1718 respondentů bylo černošského, smíšeného nebo asijského původu. Účastníci výzkumu pracovali napříč všemi hudebními žánry. Více než polovina z nich (55 procent) žila v Londýně a 17 procent uvedlo dlouhodobé tělesné, duševní nebo zdravotní problémy.
Bezmála 31 procent černošských hudebníků uvedlo, že se od začátku jejich kariéry zhoršilo jejich duševní zdraví, a až 42 žen řeklo, že cítily větší tlak na změnu jména, vzhledu a hudebního stylu.
“Data jasně ukazují, že je zapotřebí změny v celém hudebním ekosystému, od základního vzdělávání až po nahrávací společnosti,” řekla generální ředitelka Black Lives in Music Charisse Beaumontová.
Po smrtícím policejním zákroku proti Georgeovi Floydovi v Minneapolisu loni v květnu vytvořili černošští zaměstnanci hudebního průmyslu iniciativu “Blackout Tuesday”, během které na den zastavili svou práci, aby upozornili na výzvy, kterým čelí. Ale jen osm procent černošských tvůrců uvedlo, že se cítí spokojeni s podporou, které se jim dostalo.
Nedávná studie diverzity vedená orgánem britského hudebního průmyslu UK Music ukázala, že se rasová rozmanitost na pracovišti zvýšila. V roce 2020 činilo zastoupení černošských, asijských a dalších etnicky různorodých lidí ve věku 16 až 24 let až 30,6 procenta. To je nárůst oproti 25,9 procenta z roku 2018. Snížilo se ale zastoupení ve vedoucích pozicích, černoši a zástupci dalších etnik obsazovali pouze jednu z pěti pozic.