Střelec z Nového Zélandu měl v plánu v masakru pokračovat. Soud s ním bude pokračovat 5. dubna
Australan Brenton Tarrant, který je hlavním podezřelým v případu páteční střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, chtěl v masakru dál pokračovat, zadržela ho ale policie. Ve vazbě zůstane do 5. dubna, kdy bude soud pokračovat. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedla novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.
“Útočník byl mobilní, u sebe v autě měl další dvě palné zbraně a měl jasně v úmyslu v útocích pokračovat,” řekla novinářům Ardernová, která v sobotu navštívila postižené město Christchurch a setkala se tam s místní muslimskou komunitou. Podle Ardernové byl útočník zadržen 36 minut poté, co policie obdržela první telefonát s hlášením o střelbě.
Policejní komisař Mike Bush na tiskové konferenci prohlásil, že se Tarrant nevzdal policii dobrovolně. Policisté do jeho auta záměrně narazili a následně ho vyvlekli ven.
“Osoba, která byla zatčena, se nechtěla nechat zatknout,” řekl Bush a ocenil přitom policisty i řadové občany, kteří se útočníkovi odvážně postavili.
Při střelbě ve dvou mešitách ve městě Christchurch zahynulo nejméně 50 lidí. Premiérka Ardernová uvedla, že šlo o dobře plánovaný teroristický čin. K němu se přihlásil 28letý Australan. V manifestu zveřejněném před útoky napal, že ho k činu přivedly nenávistné protiimigrační motivy a sympatie s neonacistickým hnutím. Svým činem chtěl mimo jiné prý pomstít teroristické útoky spáchané muslimy v Evropě. Za svůj hlavní zdroj inspirace označil norského ultrapravicového vraha Anderse Behringa Breivika.
Zadržený Tarran se v noci na sobotu SEČ krátce objevil před soudem a byl obžalován z vraždy. Zůstane ve vazbě do dalšího soudního jednání, které se uskuteční 5. dubna.
Tarrant přišel k soudu v poutech a bílém vězeňském oblečení. U soudu strávil jen asi jednu minutu, během které si vyslechl obžalobu z vraždy. Neprojevil přitom žádné emoce, napsala agentura AP.
Podle agentury AFP obžalovaný nepožádal o propuštění na kauci a zůstane ve vazbě do dalšího soudního stání, které je plánováno na 5. dubna.
Počet obětí střelby v mešitách dosáhl 50
Počet obětí páteční střelby dosáhl 50. Oznámila to v neděli v sobotu večer středoevropského času) novozélandská policie. Z útoku je viněn jediný podezřelý. Další dvě zadržené podezřelé osoby se na útoku podle tamní policie prý nepodílely.
V předchozí bilanci obětí atentátu bylo uváděno 49 mrtvých. Policejní komisař Mike Bush řekl, že jeden mrtvý navíc byl evidován, když byla těla vynášena z mešit. Dalších 36 lidí zůstává v nemocnicích, stav dvou z nich je kritický.
“Se zármutkem oznamuji, že počet lidí, kteří zahynuli při této události, nyní vzrostl na 50. Během uplynulé noci se nám podařilo odnést všechny oběti z obou míst. Během toho jsme objevili další oběť,” řekl Bush na tiskové konferenci.
Bush rovněž dále řekl, že bezpečnostní opatření kolem mešit zůstanou v platnosti, dokud nebude jisté, že už nehrozí další nebezpečí. Jediným podezřelým z atentátu je nyní australský extremista Breton Tarrant. Bush řekl, že další dva zadržení podezřelí se na útoku přímo nepodíleli, i když měli zbraně. Jeden z nich už byl propuštěn, druhý byl obviněn z porušení zákonů o palných zbraních. “V tuto chvíli je v souvislosti s těmito útoky obviněna pouze jedna osoba,” řekl komisař.
Zdravotnické úřady dříve informovaly, že v kritickém stavu je nejméně 11 lidí, včetně čtyřleté dívky. Po útoku bylo hospitalizováno 48 lidí.
Bratr jedné z obětí: Tento krvavý čin nereprezentuje Novozélanďany
“Přijali jsme pacienty se zraněními různých částí těla, a to od drobných povrchových zranění po závažnější poranění postihující hrudník, břicho či hlavu,” prohlásil ředitel nemocnice ve městě Christchurch Greg Robertson. Řada pacientů podle něj bude potřebovat mnohočetné operace.
Několik lidí, kteří při atentátu zahynuli, bylo z Blízkého východu či z jihoasijských zemí. Zemřelo mimo jiné šest Pákistánců, tři Bangladéšané, tři Jordánci a Saúdský Arab. Pohřešováno je devět Indů a dva Afghánci, sdělila velvyslanectví jejich zemí. Egypt v sobotu potvrdil, že mezi oběťmi jsou i čtyři jeho občané.
Zranění utrpěl i spoluzakladatel jedné z mešit, šedesátník původem z Jordánska Mohammed Elyan. Jeho bratr vypověděl, že Elyan pomáhal mešitu založit v roce 1993, rok po svém příchodu na Nový Zéland, kde nyní vyučuje na technické univerzitě.
“Říkal nám, že se mu žije na Novém Zélandu dobře a lidé jsou tam hodní a vstřícní. Cítil se tam svobodně a nikdy si na nic nestěžoval,” řekl agentuře AP Elyanův bratr, který žije ve své vlasti. “Jsem si jistý, že tento krvavý čin nereprezentuje Novozélanďany,” dodal.
Rodiny obětí začaly pohřbívat své příbuzné
Po celém Novém Zélandu i jinde ve světě se také lidé scházejí a pokládají květiny, aby uctili mrtvé. Novozélandský list The New Zealand Herald uvedl, že na podporu obětí se ve dvou internetových sbírkách sešlo během posledních několika hodin 2,5 milionu dolarů.
Mnoho Novozélanďanů se snaží podpořit své muslimské sousedy projevy laskavosti. Nabízejí například, že jim dojedou nakoupit potraviny anebo je budou doprovázet, pokud by se v ulicích necítili bezpečně.