Stovky tisíc černošských a asijských padlých vojáků ve světových válkách nebyly připomínány jménem. Británie se dnes za to omluvila.
Británie se dnes omluvila za nedostatečné připomínání asi 350.000 černošských a asijských padlých vojáků bojujících za britské impérium ve světových válkách. Informovala o tom agentura Reuters.
Důvodem jejich přehlížení patrně byl “všudypřítomný rasismus”, říká zpráva, kterou nechala zpracovat Komise Společenství pro válečné hroby (CWGC). Nezávislé vyšetřování dospělo k závěru, že stovky tisíc obětí z 1. světové války většinou z Afriky a Blízkého východu nebyly připomínány jménem, nebo nebyly připomínány vůbec. CWGC usiluje o to, aby se na všechny padlé vojáky v obou světových válkách vzpomínalo stejně – bez ohledu na hodnost, náboženství nebo rasu.
Britský ministr obrany Ben Wallace dnes v parlamentu řekl, že není pochyb o tom, že předsudky sehrály svou roli v některých selháních Imperiální komise pro válečné hroby, která byla předchůdkyní CWGC.
“Jménem Komise Společenství pro válečné hroby a vlády, tehdy i dnes, se chci omluvit,” řekl Wallace. Vyjádřil také “hlubokou lítost”, že náprava situace trvala tak dlouho. Zpráva zjistila, že 45.000 až 54.000 obětí – převážně Indů, Egypťanů, Somálců a vojáků z Blízkého východu a západní Afriky – bylo připomínáno “nerovně”. Dalších 116.000 a možná až 350.000 vojáků převážně z východní Afriky a Egypta nebylo připomínáno jmenovitě, nebo dokonce vůbec.
“Události staré jedno století byly špatné tehdy a jsou špatné i teď,” řekla ředitelka CWGC Claire Hortonová. “Uznáváme špatnosti z minulosti a hluboce jich litujeme a okamžitě budeme pracovat na jejich nápravě,” dodala.
CWGC se bude řídit deseti doporučeními zprávy, včetně vyhledávání nových jmen a umisťování vysvětlujících textů na příslušných místech. S rasismem se potýká také anglikánská církev. Příslušná pracovní skupina právě dnes zveřejnila zprávu o potírání rasismu v církvi a sepsala desítky doporučení. Jejich součástí je i plán alespoň 15procentního zastoupení etnických menšin na všech úrovních řízení církve do roku 2030. Každá diecéze má mít své kontrolory rasové spravedlnosti.
Podle agentury AP je jen pět ze 111 anglikánských biskupů příslušníky etnických menšin.