Starosta německého Duisburgu nařkl Sinty a Romy z neoprávněného pobírání přídavků na děti
Sören Link, sociálně demokratický starosta 15. největšího německého města Duisburg ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko varoval před migrací do německého sociálního systému. Tvrdil, že pašeráci do Německa přivádí Sinty a Romy, aby mohli pobírat přídavky na děti. Jeho vyjádření vyvolalo ostrou vlnu kritiky.
Proti takovému paušalizujícímu vyjádření ohledně zneužívání sociálního systému se razantně ohradil např. Romani Rose, předseda Centrální rady německých Sintů a Romů v Heidelbergu: „Samozřejmě je nutné zneužívání dávek zabránit. Ale postavit do role jediných původců tohoto problému příslušníky jedné konkrétní národnostní menšiny zavání již tradičním hledáním obětních beránků. Takové vyjádření v sobě skrývá riziko násilí proti Sintům a Romům v Německu,“ prohlásil Rose.
Starosta svým prohlášením reagoval na aktuálně zveřejněné statistiky k přídavkům na děti. Spolkové ministerstvo financí uvedlo, že vláda vyplácí stále více přídavky na děti rodičům, kteří žijí v zahraničí. Na dotaz německé tiskové agentury DPA uvedl mluvčí ministerstva, že v červnu 2018 byly přídavky vyplaceny na 268 336 dětí, které žijí mimo Spolkovou republiku Německo na území Evropské Unie. Přitom na konci roku 2017 se uvádělo 243 234 příjemců a v roce 2016 jich bylo 232 189. Zvýšil se především počet příjemců ze zemí východní Evropy.
Link následně varoval před cílenou migrací do sociálního systému: „Spolková vláda tento problém vyostřuje, musí konečně něco podniknout proti tomu, že máme v Evropě ekonomické migranty.“ Ve svém prohlášení dále hovořil o kriminálních převaděčích, kteří mají do Duisburgu přivádět Sinty a Romy, obstarávají jim vybydlené byty, aby měli bydliště a měli nárok na přídavky na děti.
Německá média podotýkají, že starosta své prohlášení vztáhl sice na Sinty a Romy, ale měl na mysli spíše všeobecně migranty z východní Evropy, protože Sintové, kteří v Německu žijí už přes 150 let, jsou velice dobře integrovaní.
Podle Linka žije v Duisburgu kolem 19 000 osob z Rumunska a Bulharska, přičemž v roce 2012 jich byla jen třetina. Jejich sousedé se cítí být „trvale obtěžováni hromadami odpadu, hlukem a množstvím krys“.
Podle Roseho je to přesně to spojení „problému s krysami“ s výčitkou adresovanou celé menšině, které dělá ze Sintů a Romů cíle případného násilí: „Toto je pozvánka pro pravicové extremisty k útokům.“ Centrální rada německých Sintů a Romů se chystá jednat s parlamentem a spolkovou vládou o zřízení nezávislé expertní komise na anticiganismus, která by se výroky duisburgského starosty zabývala, vyhodnotila je a doporučila by odpovídající opatření.