SRN stíhá nedávno zadržené údajné dozorce z Osvětimi na svobodě
Trojice údajných bývalých dozorců SS z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kterou německá policie zadržela v únoru, je ze zdravotních důvodů na svobodě. Informovala o tom dnes agentura DPA. Muži ve věku 88, 92 a 94 let ale nadále čelí trestnímu stíhání.
Policie muže zadržela v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko a následně je převezla do vojenské nemocnice.
První z údajných dozorců byl propuštěn v uplynulém týdnu, druhý se dostal na svobodu ve středu a poslední opustil nemocnici dnes. Podle DPA musel dnes propuštěný 92letý muž složit kauci 100.000 eur (přes 2,7 milionu korun), odevzdat pas a podmínkou je také to, že se bude pravidelně hlásit policii.
Trojice mužů je součástí skupiny asi 30 podezřelých bývalých osvětimských dozorců, které loni v září spolkoví žalobci pověření objasňováním nacistických zločinů doporučili ke stíhání.
Německé úřady se zaměřily na bývalé strážné z nacistických táborů poté, co byl odsouzen dozorce ze Sobiboru John Demjanjuk.
Jeho případ totiž ukázal, že odsoudit je možné i člověka, kterému už nelze prokázat přímou účast na vyvražďování. Podle nové právní argumentace by měl být odsouzen prakticky kdokoli, kdo sloužil v táborech smrti, a to z trestného činu napomáhání k vraždě.
Demjanjukovi soud nepravomocně vyměřil v roce 2011 trest pěti let vězení za napomáhání k vraždě ve zhruba 28.000 případech.
Zemský soud v Mnichově jej tehdy označil za "součást vyhlazovací mašinerie". Demjanjuk zemřel v roce 2012 ve věku 91 let v pečovatelském ústavu nedaleko německého Rosenheimu. Vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu totiž směl pobývat na svobodě až do vynesení rozsudku v odvolacím řízení, kterého se ale už nedočkal.
⁞Tábor Osvětim-Březinka na území okupovaného Polska byl největším nacistickým likvidačním táborem za druhé světové války, v němž hitlerovský režim povraždil až 1,5 milionu lidí převážně židovského původu. Celkem se oběťmi nacistického holokaustu v Evropě stalo na šest milionů Židů.