Soud osvobodil policisty, kteří týrali a ponižovali romské děti. Nutili je svlékat se do naha a fackovat se.
Obžalovaní policisté v kauze týrání romských chlapců z Luníku IX jsou nevinní – potvrdil to dnes odvolací soud, který zamítl odvolání prokurátora proti osvobozujícímu rozsudku. Zpravodajskému serveru Romea.cz to oznámil Štefan Ivanco z Poradny pro občanské a lidské práva, která obětem policejního násilí poskytovala dlouhodobě bezplatnou právní pomoc.
Krajský soud v Košicích na dnešním veřejném zasedání zamítl odvolání prokurátora krajské prokuratury proti osvobozujícímu rozsudku Okresního soudu Košice II z 4. prosince 2019 v případě týrání šesti romských chlapců z Luníku IX. Rozsudek, kterým byli obžalováni policisté obžaloby osvobození, je tak pravomocný – odvolání není proti němu přípustné.
K incidentu došlo v březnu roku 2009 na policejní stanici Košice – Jih. Několik policistů zadrželo šest romských chlapců ve věku 11-15 let a kvůli podezření, že loupežně přepadli seniorku, je předvedlo na policejní stanici OO PZ Košice – Jih. Tam je nutili svléknout se donaha. Nutili je, aby se navzájem fackovali a plnili další šikanózní příkazy, zasahující do jejich lidské důstojnosti. Měli jim také hrozit nabitou zbraní a použitím psů.
Část týrání si policisté nahrávali na mobilní telefon. Sestříhaná nahrávka byla následně zveřejněna na internetu.
Krajský soud dnes o případu rozhodoval potřetí. V letech 2016 a 2018 rozhodnutí okresního soudu na základě odvolání prokurátora zrušil, přičemž poukázal na závažné nedostatky při projednávání případu a konstatoval, že pro objasnění nejasností a neúplnost skutkových zjištění je třeba provést další důkazy.
Svým dnešním rozhodnutím, kterým zamítl odvolání prokurátora, prakticky potvrdil osvobozující rozhodnutí Okresního soudu Košice II z 4. prosince 2019. Konstatoval, že okresní soud v případě provedl všechny důkazy, které v souladu se zásadami trestního řízení i vyhodnotil, neztotožnil se tak s důvody uváděnými v odvolání prokurátora.
“Spravedlnost v tomto trestním řízení podle mě selhala. Je smutné, že důkazy v něm provedené, včetně zvukově obrazové nahrávky nestačily na odsouzení obžalovaných. Každopádně soudy v tomto případě nedokázaly spravedlivě a bez průtahů v přiměřené lhůtě rozhodnout a nedokázaly poškozeným poskytnout účinný přístup ke spravedlnosti tak, jak je k tomu zavazuje mezinárodní právo. Trestní řízení trvalo skoro 12 let, což je podle mého názoru nepřiměřená délka, zvláště v případě tak závažných obvinění. Poškození se proto v této souvislosti již domáhají svých práv před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku,” uvedla advokátka spolupracující s Poradnou a právní zástupkyně poškozených Vanda Durbáková.