Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Söder v Dachau vyzval ke včasným krokům proti extremismu

30. dubna 2020
Čtení na 1 minutu
Vstupní brána do bývalého koncentračního tábora - Dachau.

Německo si dnes připomnělo 75. výročí osvobození koncentračního tábora Dachau nedaleko Mnichova. Bavorský premiér Markus Söder při této příležitosti řekl, že pravicově extremistickým tendencím je třeba se postavit včas. Dachau je podle něj připomenutím toho, že je třeba odporovat nenávisti, fanatismu a antisemitismu.

Pietní akce u příležitosti 75. výročí osvobození koncentračního tábora v Dachau dnes byla velmi komorní. Velká vzpomínková akce s účastí někdejších vězňů, jejich rodin a osvoboditelů byla zrušena kvůli koronavirové pandemii.

Söder dnes upozornil, že hrůzy nacismu začaly po malých krůčcích. “Uskutečňovalo se to velmi potichu a potom později velkým úderem jenom proto, že mnozí to podcenili a nevnímali a proto, že se mnozí domnívali, že tak zlé to snad nebude,” připomněl dnes bavorský politik.

Tábor v Dachau osvobodila 29. dubna 1945 americká armáda. V té době bylo v zařízení vězněno na 32.000 lidí. Kromě vysílených vězňů vojáci našli i mnoho mrtvých.

Dachau byl prvním trvalým nacistickým táborem, založen byl už v březnu roku 1933 a byl modelem pro pozdější koncentrační tábory. Do roku 1945 jím prošlo více než 200.000 lidí z celé Evropy, mimo jiné komunisté, sociální demokraté, duchovní, Židé, Romové a homosexuálové. Podle odhadů historiků v něm zahynulo kolem 41.500 lidí. Například ještě 9. dubna 1945 tu byl zastřelen odbojář Georg Elser, který se v listopadu 1939 v Mnichově pokusil o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

První neněmečtí vězni přijeli do Dachau po anšlusu Rakouska v roce 1938. Na podzim téhož roku tam byli deportováni nacistům nepohodlní obyvatelé Sudet a po zřízení protektorátu přibyli další českoslovenští občané. Evidence hovoří o 3600 osobách z Čech a Moravy, z nichž prokazatelně v táboře zahynulo 1399.

Táborem prošli například i kardinálové Štěpán Trochta a Josef Beran, malíř a spisovatel Josef Čapek, spisovatel Norbert Frýd nebo publicista Ferdinand Peroutka.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon