Slovenští Romové budou demonstrovat, chtějí lepší podmínky
Slovenští Romové plánují na podzim zorganizovat sérii demonstrací, kterými chtějí upozornit na dlouhodobě tíživou sociální situaci příslušníků této početné menšiny. Novinářům to dnes řekl šéf neparlamentní Strany romské unie na Slovensku František Tanko.
"Důvodem zorganizování protestů je vysoká nespokojenost Romů s řešením jejich problémů. Za 22 let se nic nezměnilo," tvrdil Tanko. Demonstrace se podle něj uskuteční v září a říjnu ve větších městech, kde žijí Romové, a také v Bratislavě.
Na pětimilionovém Slovensku žije podle loňské studie přes 400.000 Romů. To je téměř čtyřnásobně více, než vyplývá z výsledků posledního sčítání lidu z roku 2011. Většina Romů tu bydlí v asi 800 osadách na středním a východním Slovensku. Zhruba desetina obydlí v osadách nemá přístup k pitné vodě a není ani napojena na elektrickou energii. Podle odborníků Romům chybí vzdělání, řada z nich nemá práci a je odkázána na finanční pomoc od státu.
"Nechceme sociální dávky. Romové potřebují práci. Pokud budou mít práci, jejich situace se změní," řekl Tanko. Tvrdil také, že projekty financované z evropských fondů Romům ve skutečnosti nepomáhají, protože tyto peníze se prý vynakládají neefektivně, například na různé slavnosti nebo konference. "Ve finále z toho žádný užitek není," dodal.
Podle zástupců slovenských Romů ke zlepšení postavení romské menšiny nepomohl ani vládní zmocněnec pro romské komunity Peter Pollák, jenž sám vyrůstal v romské osadě. "Očekávali jsme od něj zlepšení situace. Čas ukázal, že situace stagnuje," poznamenal Tanko.
Romové na Slovensku demonstrovali proti špatným sociálním podmínkám už v minulosti. Například loni účast na protestech ale nebyla vysoká.
Slovensko kvůli postavení Romů v minulosti čelilo kritice mezinárodních organizací. Ty upozorňovaly například na znevýhodnění romských dětí v přístupu ke vzdělání. Pozornost vyvolalo také budování zdí, které vyrostly na různých místech Slovenska a které měly oddělit romskou komunitu od ostatních obyvatel.