Slovensko: Neziskovky vyzývají vládu, aby přestala diskriminovat Romy v souvislosti s testováním a zavíráním romských osad
Některé slovenské neziskové organizace, které se zaměřují na Romy, vyzývají vládu, aby Romy nediskriminovala při testování a zavírání osad. "Momentálně disponujeme jediným údajem o počtu 31 pozitivně testovaných lidí v pěti komunitách ze zhruba 1000 testovaných, což určitě nepředstavuje takové procento infikovaných, aby bylo nutné uzavřít celé komunity za pomoci silových složek. Jde o relativně nízký počet lidí, které je možné okamžitě umístit v účelových zařízeních, tak jak se to děje iv případě navrátilce z majoritního obyvatelstva," uvádí se v prohlášení neziskových organizací, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.
Výzva nevládních organizací vládě SR k okamžitému odstranění diskriminačních opatření vůči romským marginalizovaným komunitám
Všichni víme, že současná situace v romských komunitách je výsledkem vyčkávání všech zainteresovaných, kteří podcenili situaci a nevěnovali dostatečnou pozornost lidem vracejícím se ze zahraničí do prostředí nejchudších lokalit ještě na počátku šíření nákazy COVID-19 na Slovensku. Jednotlivci s cestovatelskou anamnézou volně přecházeli přes hranice a vraceli se do domácího prostředí.
Z pozice nevládních organizací a subjektů aktivně působících v komunitách jsme se snažili upozornit na situaci již koncem března, přičemž jsme vládu SR upozornili na fakt, že uzavírání lokalit za pomoci silových složek a Armády SR vnímáme jako krajní alternativu, která by mohla u lidí v komunitách vyvolat paniku a nepokoje a zároveň přispět ke zvýšení napětí mezi Romy a většinovým obyvatelstvem.
Momentálně disponujeme jediným údajem o počtu 31 pozitivně testovaných lidí v pěti komunitách ze zhruba 1000 testovaných, což určitě nepředstavuje takové procento infikovaných, aby bylo nutné uzavřít celé komunity za pomoci silových složek. Jde o relativně nízký počet lidí, které je možné okamžitě umístit v účelových zařízeních, tak jak se to děje i v případě navrátilců z majoritního obyvatelstva.
Opatření, které významným způsobem omezuje volný pohyb a svobody občanů, je v rozporu s prohlášením rovného zacházení s lidmi z marginalizovaných komunit.
Žádáme Vládu SR, aby přistupovala k nejzranitelnějším občanům marginalizovaných komunit bez takových opatření, které vzbuzují obavy z diskriminačního jednání a stigmatizují Romy a Romky jako původce nákazy! Vyzýváme Vládu SR, aby naplnila, co deklarovala, a dohlédla na zajištění důstojných podmínek pro jednotlivce v marginalizovaných komunitách, na které bude uvalena nucená karanténa!
Pokud má vláda SR záměr získat kontrolu nad šířením koronaviru, její povinností je, aby přistupovala ke všem občanům SR stejně a v případě nutnosti pak uzavřela celé obce, nejen marginalizované romské komunity.
V momentální situaci žádáme rozšířit preventivní testování na všechny rizikové skupiny, jakož i na jednotlivce z majoritního obyvatelstva, kteří mohli potenciálně přijít do styku s pozitivně testovanými v různých částech Slovenska.
Signatáři výzvy:
- Ing. Ingrid Kosová, PhD. – předsedkyně Quo vadis, o. z.
- Mgr. Vlado Rafael, PhD. – ředitel oz eduRoma
- Mgr. Zuzana Havířově – Rómske advokačné a výskumné stredisko (RAVS)