Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Z obětí pachatelé: Slovenská policie obvinila čtyři svědky razie v romské osadě z křivé výpovědi proti policistovi

07. září 2017
Čtení na 5 minut
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

Slovenská policie obvinila z křivé výpovědi muže, kteří tvrdili, že je policisté při razii v romské osadě na východě Slovenska před čtyřmi lety zbili. Napsal to list Denník N. Policisté byli přitom stíháni například z porušení domovní svobody či zneužití pravomocí veřejného činitele za použití donucovacích prostředků nepřiměřeným, až represivním způsobem. Inspekce slovenského ministerstva vnitra ale nakonec pochybení policistů při zásahu odmítla.

Proti razanci policejního zásahu v Moldavě nad Bodvou se v minulosti ohradily nevládní organizace a i sami Romové. Podle občanských aktivistů do osady přijelo v červnu 2013 dvacet policejních aut a asi 60 policistů speciální policejní jednotky v kuklách, kteří podle místních obyvatel vtrhli do domů, demolovali jejich zařízení a napadali obyvatele. Aktivisté zásah označili za nepřiměřený.

„Policisté šli od jednoho domu k druhému, vylamovali dveře, rozbíjeli okna, nábytek, velice agresivním způsobem útočili na jednotlivé obyvatele, aniž s nimi nějakým rozumným způsobem komunikovali. Došlo ke zraněním, někteří klienti museli vyhledat lékařské ošetření, jsou o tom lékařské zprávy,“ citoval tehdy server iDNES.cz bezprostředně po zásahu Martina Vavrinčíka z neziskovky ETP, který v osadě vede komunitní centrum.

Podle serveru Denník N k jednomu obviněnému z křivé výpovědi přibyly další tři osoby, které si včera převzaly příslušné rozhodnutí vyšetřovatele. Jejich advokát hodlá proti obvinění podat stížnost.

Server napsal, že obyvatelé z osady při výslechu pojmenovali policistu, který je bil. Poznali ho také při rekognici. K dispozici mají rovněž lékařské zprávy o zraněních a fotografie, jež pořídili po policejní razii. Tu tehdy obhajoval ministr vnitra Robert Kaliňák a premiér Robert Fico později kritizoval tehdejší ombudsmanku Janu Dubovcovou, jež se přidala ke kritikům policejního zásahu. Dubovcová v minulosti uvedla, že zásah nesplňoval podmínku nezbytnosti zásahu, což znamená, že byla porušena základní práva a svobody obyvatel osady, informoval o tom server Romovia.SME.sk. 

“Jedna věc je lhát novinářům do objektivů kamer a druhá věc je, když už jste před orgány činnými v trestním řízení. To byste už měli říkat pravdu,” reagoval dnes Kaliňák na obvinění Romů.

Policejní zásah byl podle obyvatel osady odvetou za předchozí incident, při kterém mělo několik obyvatel osady poškodit policejní automobil. Policie tuto verzi ovšem popřela a uvedla, že akce zaměřená na pátrání po hledaných osobách byla předem plánovaná. Po jejím skončení policisté předvedli 15 osob, z toho sedm kvůli přestupkům nebo podezření ze spáchání trestného činu.

Zásah policie v Moldavě nad Bodvou nebyl jedinou kontroverzní akcí slovenské policie, která z nich nepořídila videonahrávku. Na Slovensku se již delší dobu také hovoří o změnách ve fungování policejní inspekce s cílem posílit její nezávislost.

VÝBĚR PROBLEMATICKÝCH ZÁSAHŮ POLICIE PROTI ROMŮM NA SLOVENSKU

srpen 1999 – Jedenadvacetilý Rom zemřel po policejním výslechu na následky střelné rány do břicha. Podle oficiální verze muž při výslechu na policejní stanici v Popradu vytrhl vyšetřovateli pistoli a do břicha se střelil sám. Kauzu projednával Evropský soud pro lidská práva, kam se dostala po 11 letech díky snaze vdovy po zemřelém.(Více zde…)

6. července 2001 – Na policejní stanici ve středoslovenském městě Revúca několik policistů bilo 51letého Roma Karola Sendreie tak brutálně, že na následky zranění zemřel. Po půl roce bylo sedm obviněných policistů propuštěno. Později byli čtyři odsouzeni k trestům vězení od 8,5 roku do čtyř let. (Více zde…)

21. března 2009 – Košičtí policisté zadrželi šestici romských chlapců ve věku od deseti do 16 roků poté, co údajně okradli a zranili starší ženu. Na policejní stanici je pod hrozbou fyzických trestů a za neustálých nadávek nutili se vzájemně fackovat, líbat a vysvléknout donaha. Scény ponižování si nahrávali na mobilní telefon. Devět policistů bylo v souvislosti s tímto činem od policie propuštěno. Soud 27. 2. 2015 pak zprostil obžaloby všech deset současných nebo bývalých policistů, kteří čelili trestnímu stíhání. (Více zde…)

9. května 2010 – Po zásahu slovenské pohotovostní jednotky v Tornali během každoroční oslavy na počest obětí druhé světové války zemřel na udušení 46-letý Rom, proti kterému policisté údajně použili nepřiměřené množství slzotvorného plynu. Podle svědků ho měli policisté bít a kopat do něj. (Více zde…)

16. června 2012 – Bývalý městský policista v Hurbanovu na jihu Slovenska zastřelil nelegálně drženou zbraní 44letého muže, jeho syna i zetě. Druhý syn hlavy rodiny utrpěl průstřel plic a jeho manželka měla poraněnou nohu. Svým činem chtěl prý “vyřešit problém s nepřizpůsobivými obyvateli”. (Více zde…)

19. června 2013 – Desítky policistů a těžkooděnců večer obsadily romskou osadu v Moldavě nad Bodvou. Policisté tam údajně pátrali po hledaných osobách. Obyvatelé osady však krátce po útoku tvrdili, že policisté do jejich domů vtrhli bezdůvodně, útočili na ženy i děti a používali prý paralyzéry a slzný plyn. (Více zde…) Vyšetřování zásahu trvalo více jak dva roky a nakonec vyšetřovatel stíhání policistů zastavil (Více zde…)

2. dubna 2015 – Policisté během pátrací akce s názvem 100 zmlátili asi 19 Romů v obci Vrbnica v Michalovském okrese. Deset obyvatel obce muselo vyhledat lékařskou pomoc. V červenci 2015 slovenská veřejná ochránkyně práv Jana Dubovcová uvedla, že policejní zásah nebyl nutný a neměl se uskutečnit. Policie podle ní porušila základní práva a svobody 15 osob. (Více zde…)

2. srpna 2015 – V romské osadě v obci Rudňany v okrese Spišská Nová Ves došlo ke konfliktu mezi skupinou místních obyvatel a policisty. Průběh popisují ale obě strany střetu odlišně. Podle policie je měl přes tísňovou linku přivolat muž z osady s tím, že se bojí o život své rodiny a těhotné ženy, protože je napadají někteří z místních obyvatel. Podle obyvatelky osady byl na začátku konflikt mezi dvěma bratry. Podle ní se policisté po příjezdu začali dobývat do domu, kde byli v tu dobu lidé, kteří neměli nic společného s konfliktem, kvůli němuž byla policie přivolaná. Z domu začali vytahovat ven muže a “pacifikovat” je, což mělo za následek vyhrocení situace. (Více zde…, zde a zde)

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon