Slováci si připomněli výročí konce války výstavou o odsunu Židů
Výstavu fotografií o deportacích Židů do koncentračních táborů za válečného slovenského státu připravily v Bratislavě úřady coby součást vzpomínkových akcí u příležitostí výročí konce druhé světové války. Expozice byla otevřena v pondělí 9.května v budově slovenské sněmovny. Deportace desítek tisíc Židů se řadí k temným stránkám slovenské historie.
Výstavu fotografií o deportacích židovského obyvatelstva doplnily citáty z protižidovských opatření a dobové antisemitské propagandistické plakáty a noviny. Výstava bude pro návštěvníky slovenské sněmovny přístupná během následujících dvou týdnů.
"Našim úkolem, úkolem politiků je bojovat proti extremismu, aby myšlenky, které vznikají proti národům, rasám či jakékoliv skupině lidí, zůstaly na okraji společnosti. Boj proti extremismu myslíme vážně, proto i zde v Národní radě je třeba se postavit tváří v tvář vůči extremistům a ukázat jim, jaké zločiny spáchali ti, které do dneška velebí," uvedl v proslovu při vernisáži místopředseda sněmovny Béla Bugár.
Ředitel Muzea SNP Stanislav Mičev, které se podílí na organizaci výstavy, zmínil význam historické sebereflexe a schopnosti přiznat si pochybení a poučit se z událostí, jakými byl například holokaust.
Sympatie k válečnému slovenskému státu v zemi netají krajně pravicová Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Strana předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby se stala největším překvapením březnových parlamentních voleb, ve kterých získala osm procent hlasů. LSNS velebí také prezidenta Slovenské republiky z let 1939 až 1945 Jozefa Tisa, který byl v roce 1947 popraven za válečné zločiny.
Za válečného slovenského státu, který byl pod silným vlivem nacistického Německa, bylo z území tehdejšího Slovenska deportováno do koncentračních a vyhlazovacích táborů asi 70.000 Židů.