Situace na řecko-tureckých hranicích přináší utrpení uprchlíkům
Řecká policie dnes ráno opět použila slzný plyn, aby zastavila stovky migrantů snažících se dostat přes přes hraniční plot z Turecka. U hranice je nyní na 12 500 uprchlíků, uvedla agentura DPA s odvoláním na řeckou televizi Skai. Podle ní slzný plyn používají z druhé strany i někteří migranti, údajně jsou jím vyzbrojeni Tureckem, tato informace však není ověřena. Na turecko-řecké hranici se situace zhoršuje od pátku po oznámení Ankary, že už nebrání přechodům uprchlíků do Řecka.
Řecká vláda kvůli vyhrocené situaci v úterý schválila opatření, jež na měsíc pozastavuje přijímání žádost o azyl od lidí, kteří nelegálně překročí řeckou hranici. Tento krok kritizoval úřad Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR), podle něhož to odporuje mezinárodnímu právu.
Řecko také oznámilo, že během několika dnů postaví na severu země uzavřené uprchlické centrum pro migranty, kteří se od 1. března dostali a nyní ještě dostanou ilegálně do země. Tito běženci podle vlády nebudou registrováni a budou okamžitě vraceni do místa jejich původu, uvedl v úterý deník Kathimerini.
Poté, co od pátku turecká média informovala o otevření řecko-turecké hranice, vzrostly také počty migrantů mířících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři. Na nich se přitom v předchozích týdnech konaly protesty místních obyvatel proti budování nových větších táborů pro migranty. V úterý se na ostrově Lesbos rozšířila poplašná zpráva, že z tamního přístavu odplouvá přívoz, jenž má odvézt migranty na řeckou pevninu. Z přeplněného tábora Moria, kde pobývá na 20 000 běženců, se tak vydalo přes 2 000 lidí pěšky asi 10 kilometrů do města Mytilini, kde zaplnili přístaviště a okolní ulice.
Španělský deník La Vanguardia s odvoláním na svůj zdroj z ostrova Lesbos informoval, že někteří humanitární pracovníci už kvůli napětí na ostrově odjeli na pevninu. O víkendu řecká média informovala, že skupiny místních obyvatel se shromáždily na pobřeží a bránily několika běžencům ve vylodění. Podle deníku La Vanguardia organizace Lékaři bez hranici dočasně uzavřela z bezpečnostní důvodů pediatrickou polikliniku u tábora Moria.
Česká humanitární pomoc by mohla odjet do Řecka do konce týdne
Česká humanitární pomoc by mohla odjet do Řecka do konce týdne. Poslancům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
“Řecká strana odsouhlasila materiál, který potřebuje a který je ochotna si převzít,” uvedl Hamáček. Materiál pochází ze zásob hasičů. Ministr zopakoval, že Česko nabídlo Řecku také okamžitou finanční pomoc jeden milion eur (asi 25,5 milionu korun). Může také nabídnou dalších 20 policistů do Evropské pohraniční služby Frontex k nynějším 18. “Česká republika udělá maximum pro to, aby se neopakovala migrační krize z roku 2015,” dodal Hamáček.
U tureckých hranic s Řeckem je podle něho nyní až 15 000 migrantů. Jde prý zejména o Íránce, Iráčany, Pákistánce a Afghánce. Neuvedl však zdroj svých informací.
K situaci na řecko-turecké hranici se již včera vyjádřila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž otevření tureckých hranic do EU nemůže být řešením současné složité situace v Sýrii. Šéfka komise řekla, že unie zahájí s Tureckem intenzivní dialog. Ursula von der Leyenová poté projevila soucit s osudem uprchlíků s tím, že zodpovědnost za situaci musí přijmout Unie jako celek.
Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že je zcela nepřijatelné, aby Turecko činilo kroky, které běžence vedou do slepé uličky. Dohoda o migraci mezi unijními zeměmi a Tureckem má být podle ní nadále dodržována.