Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Segregace romských žen v nemocnici? Nejde o diskriminaci, rozhodl soud. Neziskovka podá odvolání

10. srpna 2022
Čtení na 2 minuty
Ilustrační FOTO: StudioVK, Envato Elements

Nevládní organizace Poradna pro občanská a lidská práva nesouhlasí s rozhodnutím soudu, že umísťování romských žen do takzvaných romských pokojů v porodnici v nemocnici v Prešově není diskriminační. V nedávném rozsudku ze dne 29. července tak rozhodl Okresní soud Bratislava III. Informovala o tom slovenská tisková agentura TASR.

Romské pokoje na porodnici v Prešově poradna dokumentovala od roku 2002.

“Mnohé romské ženy, které v nemocnici rodily, na ni dlouhodobě a opakovaně upozorňovaly,” uvedla Poradna pro občanská a lidská práva, která podala kvůli diskriminaci veřejnou žalobou podle antidiskriminačního zákona.

„V soudním řízení jsme poukazovali na to, že na obou odděleních gynekologie a porodnictví Fakultní nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešově, v tzv.. staré a nové porodnici, je zavedena dlouhodobá praxe umísťování romských žen do oddělených tzv. starých a nových porodnic,” uvedla poradna v tiskové zprávě.

” Namítali jsme, že tato praxe představuje jejich segregaci na základě etnické příslušnosti. Segregace představuje vážnou formu diskriminace a je v rozporu s domácím antidiskriminačním zákonem i mezinárodní antidiskriminační legislativou,“ dodala poradna s tím, že snaha byla, aby žalovaná nemocnice nezákonnou praxi odstranila.

Okresní soud Bratislava III však žalobu v celém rozsahu zamítl. Podle soudu poradna jako žalující strana neprokázala, že jsou Romky umísťovány v oddělených pokojích z důvodu jejich romské národnosti.

Soud dále konstatoval, že umisťování romských žen na oddělený pokoj nemusí samo o sobě představovat nezákonnou segregaci a může být odůvodněno zdravotním stavem pacientek, obsazeností oddělení a tím, zda konkrétní ženy samy neupřednostnily pobyt na pokoji s jinými romskými ženami.

Podle nemocnice si mnohé Romky přejí být umísťovány na pokoji s jinými romskými ženami a nemocnice v takovém případě podle soudu jen respektuje vůli žen.

Poradna: Rozsudek je nezákonný

Podle Poradny pro občanská a lidská práva je rozsudek soudu první instance ale nezákonný, a proto vůči němu podává odvolání.

„Tento rozsudek je dalším potvrzením toho, že pro slovenské soudy je rozhodování o případech rasové diskriminace stále výzvou. Z praxe vím, že soudní rozhodnutí jsou často poznamenána i rasovými předsudky, které nejsou v naší společnosti ojedinělé,” uvedla advokátka zastupující poradnu v tomto soudním sporu Vanda Durbáková.

“I v tomto případě dal soud větší váhu výpovědím lékařského personálu než výpovědím samotných romských žen, které tuto praxi potvrzovaly. Za pozornost určitě stojí i skutečnost, že soudní spor trval u okresního soudu skoro 9 let, což určitě nelze považovat za přiměřené,“ dodala advokátka.

„Rozsudek soudu není spravedlivý. Romské pokoje si na porodnici v Prešově dodnes, léta se nic nezměnilo. Stále jsme odděleny od bílých žen. My chceme, aby se to změnilo, aby nás v nemocnici neponižovaly a chovaly se k nám s úctou,” dodala k rozsudku jedna z romských aktivistek spolupracující s Poradnou pro občanská a lidská práva.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon