V Rusku roste xenofobie. Nejvíce vadí Romové
Podíl Rusů, kteří podporují omezení počtu zahraničních přistěhovalců v zemi, se za poslední rok prudce zvýšil. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu nezávislého sociologického střediska Levada, o němž informoval list Vědomosti. Žebříček “nežádoucích etnických skupin” vedou Romové, Číňané a Vietnamci.
Proti tomu, aby v Rusku žili Romové, se vyjádřilo 32 procent respondentů. Ještě před rokem jich bylo 17 procent. Podíl Rusů, kteří jsou pro omezení migrace z Číny, se zvýšil z 15 na 31 procent, a podíl Rusů, kterým vadí přistěhovalci z Vietnamu, vzrostl z 12 na 26 procent.
Z deseti na 19 procent se také zvýšil počet dotázaných, kteří podporují myšlenku “Rusko pro Rusy”; tato skupina se přitom od roku 2014 snižovala. Bezmála 40 procent dotázaných podporuje omezení přístupu cizinců k pracovnímu trhu nebo k nabídkám bydlení. Z 58 na 67 procent se zvýšil počet Rusů, kteří si myslí, že vláda by měla množství přicházejících migrantů omezit.
Sociologové naproti tomu pozorují zlepšení vztahů Rusů k občanům Spojených států a Evropské unie, což údajně souvisí s letošním mistrovstvím světa ve fotbale, které se v Rusku konalo. “Na místo negativního vztahu k Západu se tak vrací klasická xefonofobie k menšinám,” uvedla socioložka Karina Pipijaová, podle níž negativní vztah k občanům ze Západu převládal v Rusku zejména mezi lety 2014 a 2017.
Nárůst etnické nesnášenlivosti přisuzuje Pipijaová i nespokojenosti s vládní politikou a s chystanou penzijní reformou nebo zhoršení spotřebitelských a sociálních nálad.
“Může to být spojené s očekáváním ekonomických potíží. Neklid v souvislosti s tím by se mohl promítat na vnějšího nepřítele, ale i na odlišná etnika. S rostoucími protizápadními náladami se míra etnické xenofobie snižovala, teď ale, jak je vidět, se potenciál negativních vztahů k Západu vyčerpal,” uvedl šéf humanitárního centra Sova Alexandr Verchovskij.