Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Smrt v důsledku zamoření olovem. Romské oběti selhání mise OSN v Kosovu se dosud nedočkaly ani omluvy

20. dubna 2017
Čtení na 1 minutu
Olovem zamořený tábor pro romské uprchlíky Osterode, Kosovo (Foto: Lukáš Houdek)

Stovky Romů, které se od roku 2004 během pobytů v táborech mírové mise OSN otrávily odpadními látkami olova, dosud nebyly odškodněny. Přestože panel poradců OSN pro lidská práva vyzval už před rokem globální organizaci, aby se veřejně omluvila, o tom, zda se Romové omluvy a případného odškodnění dočkají, zatím není jasno. V návrhu prohlášení stojí, že by se Organizace spojených národů měla omluvit za problémy způsobené nedbalostí a zanedbáním situace ze strany prozatimní mise OSN (UNMIK) v Kosovu.

Úřad OSN pro právní otázky uvedl pro server NY Times, že důvodem, proč se zveřejněním prohlášení otálí, je skutečnost, že by mohlo být veřejností chápáno jako uznání odpovědnosti. Stejně jako v obdobném předchozím případě, kdy se během přítomnosti mírových jednotek OSN vyskytla a rozšířila na Haiti cholera, mají právníci organizace tendenci bránit se přiznání právní odpovědnosti a povinnému odškodnění postižených.

“Generální tajemník očekává, že OSN v této věci brzy rozhodne,” uvedl pro NY Times Stéthane Dujarric, mluvčí generálního tajemníka Spojených národů Antónia Guterrese. 

Už haitská kauza, jejímž výsledkem bylo 10.000 obětí na životech, vedla k tomu, že po letech popírání sice OSN v roce 2016 svou roli ve výskytu cholery uznala, následná omluva OSN však byla zformulována tak, aby se vyhnula přímé zodpovědnosti. Plán odškodnění byl navíc pojat jako dobrovolný akt dobré vůle, nikoliv jako požadavek.

Jeden z autorů filmového dokumentu o otravě olovem Gypsy blood, aktivista Paul Polanský, uvedl v telefonickém interview pro NY Times, že ho přístup Spojených národů nepřekvapil. „Očekávám, že neudělají zhola nic,“ řekl.

Pětapadesátiletý sběratel šrotu Naim Mehneti, jehož rodina žila v jednom z kontaminovaných táborů, pro NY Times uvedl, že jedna z jeho dcer zemřela na otravu olovem ve čtyřech letech. Dívka se tak stala jednou z mnoha dětských obětí otravy. Další třináctileté dceři se z kontaminace olovem zhoršil zrak. “Moc toho neučekávám, ani omluvu. Takhle prostě úřady v Kosovu fungují,” řekl Mehneti NY Times.

 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon