První rakouské novorozeně roku 2018 se stalo terčem nenávistných komentářů
Rodičům Naime a Alper Tamgovým, se na Nový rok ve Vídni narodila holčička Asel. Místo gratulací, se po zveřejnění fotografie šťastné rodiny, objevili na sociálních sítích nenávistné komentáře. O případu první informoval rakouský deník Heute.
Narození Asel v Rakousku vyvolala obrovskou vlnu útoků a na sociálních sítích. Důvodem bylo, že se dítě narodilo rodičům muslimských imigrantů. Bylo to zjevné z fotografie, kde má na sobě matka tradiční šátek hidžáb.
“Okamžitě tu lůzu deportujte” nebo “doufám v syndrom náhlého úmrtí dítěte,” napsali po narození muslimského dítěte někteří Rakušané na sociálních sítích.
Mnoho komentářů už bylo ze sociálních sítí smazáno. Policie se bude případem zabývat, někteří autoři by mohli čelit obvinění z trestného činu podněcování k nenávisti.
Další řadu komentářů vyvolal, status na Fabebooku a Twiteru, který zveřejnil šéf vídeňské pobočky římskokatolické charity Caritas Klaus Shwertner.
“Už v prvních hodinách jejího života se tahle roztomilá holčička stala terčem obrovské vlny násilí a nenávistných komentářů na internetu,” komentoval situaci Schwertner.
K případu se vyjádřila Barbara Unterlechnerová, která vlastní rakouskou právní poradnu. Deníku The New York Times uvedla, že počet rasistických výroků narostl v roce 2015, kdy propukla uprchlická krize. “Kdokoliv vypadá jako muslim – ať už je to uprchlík nebo nosí pokrývku hlavy – je automaticky považován za nepřítele naší kultury,” říká Unterlechnerová.
Podobné případy se odehrály i v České republice. Vlnu nenávistných reakcí vyvolala v listopadu 2017 například fotka prvňáčků z teplické základní školy, kterou zveřejnil Teplický deník. Fotografie s vypsanými jmény žáků i učitelek se objevila na jedné z nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí. Třída je totiž složena převážně z romských dětí a dětí arabského původu, což mnozí diskutující na sociální síti komentovali slovy: „Rovnou (symbol pistole)“, „třída plná teroristů“, “ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“ nebo „Tam by sednul granát jak prdel na prkýnko!“
Terčem nenávistných komentářů se stala i rodiny prvních paterčat narozených v České republice. Romská rodina Kiňových čelila v červnu 2013 dokonce výhružkami vypálením.