Protesty proti policejnímu násilí vůči černochům ve městě Charlotte, nejméně devět zraněných
Nejméně devět zraněných si vyžádaly potyčky, které provázely druhou noc protestů proti policejnímu násilí vůči černochům ve městě Charlotte v americkém státě Severní Karolína. Jeden muž utrpěl vážné střelné zranění a podle radnice je v kritickém stavu na přístrojích. Mezi zraněnými jsou i čtyři policisté, 44 lidí bylo zadrženo. Guvernér Severní Karolíny vyhlásil ve městě mimořádný stav a povolal příslušníky národní gardy.
Protesty v Charlotte propukly poté, co třiačtyřicetiletého černocha Keitha Lamonta Scotta zastřelil policista, rovněž černoch. První demonstrace se konala už v noci na středu a zraněno při ní bylo 16 policistů.
Také dnes se policie snažila protestující kvůli narůstající agresivitě rozehnat gumovými projektily a slzným plynem. Více než čtyři desítky lidí zatkla, sdělil šéf místní policie Kerr Putney. Ten zároveň slíbil posílení bezpečnostních opatření v oblasti.
Při střetech utrpěl vážné zranění jeden muž, který podle charlottské radnice leží v kritickém stavu v nemocnici. Původně vedení města informovalo, že muž zemřel, zhruba po hodině ale oznámilo, že je stále naživu.
Policie na twitteru uvedla, že muže nezasáhli policisté. Šlo podle ní o střelbu “civilisty na civilistu”.
Guvernér státu Severní Karolína Pat McCrory vyhlásil v Charlotte mimořádný stav a policii na pomoc přivolal příslušníky národní gardy. Starostka města Jennifer Robertsová kvůli násilnostem vyhlásila zákaz nočního vycházení.
Kvůli násilnostem ve městě doporučily tři největší firmy sídlící v Charlotte svým zaměstnancům, aby dnes nechodili do práce. Obávají se dalších nepokojů v centru města, kde demonstranti rozbíjeli okna kancelářských budov i výlohy obchodů.
Za Scottovu smrt je zodpovědný černošský policista Brentley Vinson, který byl už postaven mimo službu. Spolu s kolegy se pokoušel Scotta zatknout. Policisté se podle výpovědí cítili být ozbrojeným mužem ohroženi, proto po něm začali střílet. Podle některých svědků ale Scott držel knihu, nikoliv zbraň.
Policejní šéf Putney řekl, že z dostupného videozáznamu ze zásahu nelze bezpečně prokázat, že oběť držela zbraň.
Rasové napětí v posledních dvou letech přiživilo ve Spojených státech více podobných případů, kdy většinou bělošští policisté stříleli na černochy.