Projekt svépomocné výstavby domů mění život Romů na východním Slovensku
Unikátní projekt svépomocné stavby domů, mění život Romů ve východoslovenské obci Rakovce. Pilotní projekt začal v roce 2013 a umožnil prvním obyvatelům osady postavit si vlastní zděné domy. Informoval o tom zpravodajský
portál Korzar.sme.sk.
V prvních dvou etapách projektu se vystavělo 14 zkolaudovaných domů. Aktuálně probíhá třetí etapa a staví se dalších 14 nízkonákladových domů.
„Život v osadě se změnil, řekl bych, o 180 stupňů. Mladé rodiny mohou získat svoje vlastní legální bydlení, domeček se zahrádkou. Předtím to vůbec nebylo možné. Zpočátku, když jsme vybírali lidi v první etapě, skoro nikdo nevěřil, že se něco také může podařit. Když se to však vyzkoušelo, hlásili se mnozí další,“ uvedl
pro server Korzár místní terénní pracovník František Turták.
V minulosti byly mladé romské rodiny odkázané na bydlení s rodiči v osadě, bez pomoci a zaměstnání neměly východisko.
„Není to jen o tom, že si vyřešili bydlení. Na začátku stavby byli zaměstnaní tři-čtyři lidé a teď z nich máme zaměstnaných více než 60 procent. Je to velký krok dopředu nejen z hlediska bydlení, ale i po pracovní stránce,“ řekl Turták.
Stavba není zadarmo a vyžaduje si splnění přísných podmínek a aktivní spoluúčast zájemců. Ti si musí nejméně rok pravidelně spořit na koupi pozemku a splácet půjčku na stavební materiál. Celkový rozpočet vychází na zhruba 12 až 13 tisíc euro.
Jak celý program funguje, vysvětlila Františka Ondrašiková z rankovského sdružení Pro lepší život.
„Potřebná je aktivní účast obce, která vyčleňuje stavební pozemky a zabezpečuje technickou infrastrukturu. Do procesu vstupuje i místní nezisková organizace, která dělá komunitní a terénní sociální práci. V neposlední řadě je to banka, která nabízí výhodnou mikro-půjčku. Projektový koordinátor vede klienta při samotné stavbě domu. Nejdůležitějším je však klient, jde o to, aby vnímal, že je to jeho dílo, projekt jeho života, aby přebral co největší zodpovědnost a úlohu na sebe,“
uvedla pro server Františka Ondrašiková.
Prvotní projekt svépomocné výstavby v Rankovcích získal v roce 2014 Zlatou cenu pro občanskou společnost, kterou uděluje Evropský hospodářský a sociální výbor v Bruselu.
Do obce přicházejí lidé se zájmem o program nejen z blízkých zemí, jako je Maďarsko a Česko, ale i vzdálenější evropské státy. Naposledy se o projekt zajímali zástupci z
USA nebo Bangladéše.
Realizátorem byla tehdy organizace ERP Slovensko – Centrum pro udržitelný rozvoj. V současnosti má záštitu nad projektem nezisková organizace Projekt DOM.ov, která ho přenesla i do některých dalších obci v Prešovském kraji.