PŘÍMÝ PŘENOS: Druhým dnem pokračuje konference, která řeší nenávistné útoky proti Romům a Sintům v médiích. Jak proti nim bojovat?
Nenávistné projevy zůstávají celosvětovým fenoménem, terčem útoků jsou i Romové a Sintové po celé Evropě i ve světě. Jak v tradičních sdělovacích prostředcích, tak na internetu, zejména pak na sociálních médiích, jsou Sintové a Romové oběťmi diskriminačních a nenávistných projevů, dezinformací, zkreslování informací a falešných zpráv, což vše je považováno za projev protiromského rasismu. I proto Evropský romský institut pro umění a kulturu (ERIAC) ve spolupráci se sekcí Rady Evropy zabývající se Romy a travelery a Ústřední radou německých Sintů a Romů pořádá dvoudenní konferenci na toto téma.
Celá konference v anglickém jazyce je stejně jako včera vysílána od 10 hodin živě prostřednictvím sociální Facebook. Na záznam z prvního dne se můžete podívat níže.
Program – čtvrtek, 11. 3. 2021
10:00 – 13:00 ANTIGYPSYISMUS A SOCIÁLNÍ MÉDIA / HATE-Speech ONLINE
- 10:00 – 10:20 Úvodní proslovy
- 10:20 – 11:30 PANEL 5: Nenávistné projevy a anticiganismus online – zkušenosti Sintů a Romů, jak reagovat
Jaké jsou zkušenosti Sintů a Romů v online prostoru? Jaké strategie existují proti nenávistným projevům na sociálních médiích? Jak můžeme vytvořit efektivní aliance mezi různými zúčastněnými stranami? - 11:30 – 12:45 PANEL 6: Budování bezpečného a respektujícího prostředí sociálních médií
Nenávistné projevy, zejména na sociálních médiích, se neúměrně dotýkají Sintů a Romů, jakož i dalších menšin a zranitelných skupin. Jaká je role mezivládních organizací, internetových společností a vlád při zajišťování toho, aby byl internet bezpečný prostor pro všechny? Jak můžeme zaručit účast Sintů a Romů v budoucích iniciativách zaměřených na regulaci prostředí sociálních médií?
12:45 – 13:00. UKONČENÍ KONFERENCE
VIDEO – 10. 3. 2021
Program – středa, 10. 3. 2021
10:00 – 10:20 Úvodní projevy
10: 20 – 13:00 REAKTIVNÍ PŘÍSTUPY V BOJI PROTI NENÁVISTI A ANTICIGANISMU V MÉDIÍCH
- 10:20 – 11:40 PANEL 1: Odhalování, sledování a dokumentování nenávistných projevů a anticiganismu v médiích
Jaké jsou místní, národní a mezinárodní zkušenosti s odhalováním projevů nenávisti a a nticiganismu v médiích? Jaké strategie v akademickém výzkumu, aktivismu, veřejné politiky a mezivládní práce existují, které zajišťují systematické sledování a měření rozsahu nenávistných projevů a anticiganismu v médiích? - 11:50 – 13:00 PANEL 2: Opatření proti projevům nenávisti a anticiganismu v médiích
Co se dá dělat, když se v médiích objeví nenávistné projevy? Jakou roli hrají Romové v případných soudních sporech? Jaká je míra účasti Romů v regulačních orgánech médií? Stačí stávající legislativa?
14:00 – 17:00 PREVENTIVNÍ PŘÍSTUPY V BOJI PROTI NENÁVISTI V MÉDIÍCH
- 14:00 – 15:15 PANEL 3: Strategie prevence nenávistných projevů v médiích. Zkušenosti mediálních aktivit vedených Romy
Jakou roli hrají pozitivní příběhy při předcházení nenávistným projevům v médiích? Jak můžeme podpořit reakce v médiích? Jakou roli mohou hrát mediální iniciativy vedené Romy? - 15:30 – 16:45 PANEL 4: Romský hlas v mainstreamových médiích – výzvy, příležitosti a zkušenosti z minulosti
Jak můžeme posílit vyjádření romů v hlavních médiích? Jak můžeme zajistit větší sebeprezentaci v médiích? Jaké jsou některé pozitivní zkušenosti Romů se zapojením do mainstreamových médií?
16:45 – 17:00 Závěr