Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Politici krajně pravicové Alternativy pro Německo jako duchovní žháři

11. října 2019
Čtení na 2 minuty
Alternativa pro Německo (AfD) (ilustrační FOTO: Flickr.com, Nicolaus Fest)

Německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) i někteří další politici viní z podílu na vzestupu antisemitismu v zemi nejsilnější opoziční stranu Alternativu pro Německo (AfD). Svou rétorikou podle nich někteří politici tohoto protiimigračního uskupení napomáhají šíření nenávisti k Židům. Seehofer i další se tak vyjádřili v reakci na středeční útok pravicového radikála na synagogu ve východoněmeckém městě Halle. AfD, která citelně ubírá voličské hlasy vládnímu konzervativnímu bloku CDU/CSU, jejich tvrzení striktně odmítá.

“Jedno jsou tito hrozní násilníci, před nimiž se musíme chránit, to druhé jsou duchovní žháři, mezi nimiž v poslední době vzbudili nestoudným způsobem pozornost i někteří zástupci AfD,” řekl rozhlasové stanici Bayern 2 bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU). Konkrétně jmenoval šéfa durynské AfD Björna Höckeho. “Höcke je jedním z duchovních žhářů, kterému jde o to v naší zemi znovu rozšířit více antisemitismu,” je přesvědčen.

Stejně to vidí i celoněmecký ministr vnitra Seehofer. “Vidím to přesně tak,” řekl dnes na otázku novinářů, jestli souhlasí s výroky Herrmanna a dalších. Některé projevy politiků AfD se podle něj dají skutečně označit za “duchovní žhářství”.

Sedmačtyřicetiletý Höcke na sebe v minulosti upozornil řadou kontroverzních výroků. Například památník holokaustu v centru Berlína označil za “památník hanby” nebo hovořil o nutnosti obratu o 180 stupňů v politice připomínání si minulosti. Její klíčovou součástí je přitom právě připomínka vyvraždění zhruba šesti milionů Židů nacistickým Německem, za které dodnes spolková republika cítí zodpovědnost.

Chování některých politiků AfD vede i podle bývalého člena vedení Ústřední rady Židů v Německu Michela Friedmana ke zhrubnutí společnosti. “Nenávist k Židům a k lidem má svou politickou domovinu v největší opoziční straně ve Spolkovém sněmu,” vyjádřil své přesvědčení v rozhovoru s veřejnoprávní televizí ZDF.

“Útok v Halle ukazuje: radikalizace jazyka vede k radikalizaci činů,” napsal na twitteru bývalý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD – sociální demokracie), aniž konkrétně jmenoval AfD, jejíž politiky označil dříve za nacisty. Učinil tak ale jeho stranický kolega a šéf poslanců sociální demokracie Rolf Mützenich, podle něhož byl útočníkem v Halle pravicový terorista, který se mohl cítit povzbuzen také zástupci AfD, kteří zlehčují a popírají vládu nacistického teroru.

AfD podobná tvrzení jasně odmítla. Šéfka jejích poslanců Alice Weidelová uvedla, že lidé, kteří odporný zločin zneužívají k hanobení politické konkurence, rozdělují společnost a oslabují její demokratický základ. Samotný útok tato strana odsoudila jako “monstrózní zločin”.

Policie loni registrovala 1799 antisemitských trestných činů, což je o 19,6 procenta více než v roce 2017, kdy jich bylo 1504. Za velkou většinou takových trestných činů stojí extrémní pravice (89,1 procenta). Extrémně pravicový a antisemitský byl podle všeho i motiv útočníka z Halle.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon