Počet Romů, kteří se po zvolení Bidena snaží dostat přes Mexiko do USA stoupá. Řeku Rio Grande přeplouvají na raftech
Americké úřady zaznamenaly v poslední době nárůst počtu rumunských Romů, kteří se snaží dostat z Mexika do USA. Romové tam na raftech přeplouvají řeku Rio Grande, která tvoří přirozenou hranici mezi Mexikem a státem Texas. Informovala o tom agentura Reuters.
Na raftech překračujících řeku Rio Grande v posledních týdnech upoutali pozornost pohraničních hlídek pro tuto oblast netypičtí migranti. “Byli o poznání vyšší a namísto obvyklých triček a džín měli na sobě sukně, stylové boty a sportovní oblečení,” píše agentura Reuters.
Když se s nimi američtí příslušníci pohraniční stráže, kteří je podél řeky zadrželi, pokusili domluvit španělsky, nastala dlouhá odmlka. Podle fotografa agentury Reuters následovalo vysvětlení lámanou angličtinou, že se nejedná o Mexičany, ale o Rumuny.
Jednalo se konkrétně o rumunské Romy, kteří při rozhovorech s agenturou Reuters uvedli, že utíkají z Rumunska kvůli rasismu a chtějí požádat Spojené státy o azyl.
Podle zpráv rumunských médií mnoho rumunských migrantů letí z Paříže do Mexico City jako turisté, protože ke vstupu do Mexika nepotřebují víza. Poté je pašeráci odvezou autobusem k hranici s USA, kde přejedou přes Rio Grande na lodích nebo na raftech.
Fotograf Reuters uvedl, že během posledních tří týdnů viděl na různých místech podél hranice s Texasem téměř 200 Rumunů, z nichž mnozí byli součástí širších rodin o 10 ti až 15 ti lidech.
Podle údajů Americké agentury pro cla a ochranu hranic agenti pohraniční hlídky tento rok doposud zadrželi již 2217 Rumunů, což je výrazně více oproti roku 2020, kdy bylo zadrženo 266 Rumunů, i oproti roku 2019, kdy jich bylo zadrženo 289.
V roce 2016 překročilo jihozápadní hranici více než 2 000 Rumunů. Počet letošních příjezdů tak bude nejvyšší od roku 2007, což je první rok, za který jsou k dispozici údaje o žádostech příchozích migrantů o občanství.
Margareta Matacheová, ředitelka romského programu v Centru pro zdraví a lidská práva FXB (mezinárodní organizace na potírání chudoby) na Harvardské univerzitě, uvedla, že mnoho Romů utíká z Rumunska před pronásledováním a zoufalou ekonomickou situací, která je částečně důsledkem pandemie COVID-19.
„Současná americká politika nabízí naději na humánnější a spravedlivější zacházení, a to platí i pro přistěhovalce,“ řekla Matacheová. „Romové hledají lepší život na místě, kde nejsou vystaveni násilí, diskriminaci a neúctě.“
Rumunská vláda uvedla, že nemá ze strany Spojených států zprávy o žádných zadržených občanech, ale potvrdila, že zástupci rumunského velvyslanectví kontaktovali místní úřady po přečtení zpráv v médiích.