Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Počet případů diskriminace romských uprchlíků z Ukrajiny se zvyšuje. Romské matce s dětmi bylo několikrát bezdůvodně zabráněno opustit Ukrajinu

02. dubna 2022
Čtení na 3 minuty
Romští uprchlíci z Ukrajiny v kostele v Pavlovcích nad Uhom (FOTO: Češi pomáhají)

Dvaapadesátileté romské matce se dvěma dětmi byl opakovaně odepřen odchod z Ukrajiny, kterou více jak před měsícem napadla ruská armáda. Na případ upozornilo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) s tím, že toto není jediný příběh diskriminace a rasistického zacházení s Romy prchajícími před válkou na Ukrajině.

Ukrajinští pohraničníci: Nepustíme vás, budete v Maďarsku zneužívat sociální systém a páchat přestupky

Poprvé se pokusila Romka s dětmi překročit hranice z Ukrajiny do Maďarska 20. března. Na hraničním přechodu Beregsurányi jí však bylo řečeno, že nemůžu být vpuštěna do Maďarska s tím, že chce pouze zneužívat sociální systém v Maďarsku a bude tam žebrat.

Mateřštinou Romky žijící u hranic s Maďarskem je maďarština a celkem třikrát jí bylo zabráněno opustit Ukrajinu, když se snažila přejít se svou rodinou přes hranice a připojit se ke své rodině v Maďarsku.

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) žádalo po ukrajinské straně vysvětlení takové jednání. Bylo jim řečeno, že ukrajinští pohraničníci nedostali žádné instrukce, aby komukoli odepřeli odchod z Ukrajiny, za předpokladu, že existuje právní nárok zemi opustit. Výjimkou jsou muži ve věku od 18 do 60 let. Ti musí v zemi zůstat na základě všeobecné mobilizace vyhlášené 24. února 2022. Pohraniční úředníci rodině řekli, ať se o přechod pokusí znovu.

Romka se tedy snažila hranice překročit podruhé, ale znovu jí ze stejného důvodu přechod zakázali s tím, že ji bylo řečeno: „Ne, budete tam páchat přestupky jako ostatní, takže my vás ze země nepustíme.”

Nahrávka z hranic: Výhružky zatčením a zabavením osobních věcí

Učinila i třetí pokus o překročení hranic, o kterém uvědomila ERRC, a tentokrát si situaci nahrála na mobil, aby měla důkaz o diskriminačním zacházení ze strany pohraničníků. V tu chvíli jí bylo vyhrožováno zatčením a zabavením osobních věcí, bude-li pokračovat v natáčení příslušníků ukrajinské armády.

V neděli 27. března se rodina pokusila o přechod po čtvrté. Tento pokus byl nakonec úspěšný.

Představitelé ERRC se domnívají, že na hraniční přechod zřejmě nastoupila nová směna benevolentnějších pohraničníků. Jelikož se však případ stal na ukrajinské straně hranic, je velmi složité situaci řešit.

“I když odhlédneme od rozhodnutí pohraničníků na obou stranách hranice, příběh Romky poukazuje na prekérní situaci romských uprchlíků, kteří se snaží dostat do bezpečí mino Ukrajinu. Není to první příběh od začátku války, kdy jsou Romové obviňováni, že nejsou opravdovými uprchlíky,” uvedlo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC), které bude nadále monitorovat situaci na ukrajinsko-maďarských hranicích, aby se z těchto incidentů nestal systémový problém.

Historie se opakuje

Taktika prohlašovat uprchlíky za pouhé „ekonomické migranty“, jakož i naznačování, že lidé, kteří často utíkají před absolutní chudobou, si jaksi méně zasluhují pomoc, je argument, který se podle ERRC v Evropě po mnoho let používá k odepření práv uprchlíků z různých menšinových skupin.

Podobně bylo argumentováno i v roce 1999 po pogromech na Romy v Kosovu. “Tito uprchlíci byli označováni za ekonomické migranty a kočovníky. To vedlo mnohé evropské státy ke zpřísnění svých imigračních zákonů za účelem zabránit „cikánské invazi z východu“, jak to hanebně nazval britský tisk,” uvedlo ERRC.

Případy diskriminace romských uprchlíků se množí. V ČR je problém s ubytováním

Případy nerovného zacházení s romskými uprchlíky z Ukrajiny se objevují i po překročení hranice na Slovensku, MoldavskuMaďarsku i v České republice.

Situaci na Slovensku v pořadu první romské internetové televize ROMEA TV popsal začátkem března Jaroslav Miko. „Na hranicích dochází k diskriminaci ukrajinských Romů. Je tam spousta dobrovolníků, kteří svážejí uprchlíky dál do vnitrozemí. Ale když tam přijde romská rodina a osloví je, tak jsou odmítnuti,“ uvedl.

Server Romea.cz informoval také o příběhu dvou žen se čtyřmi dětmi, které byly dvakrát za sebou v Česku odmítnuty z ubytovánío řidičích autobusu, kteří odmítli odvézt romské matky původně z blízkosti Kyjeva do bezpečí či dalších případech, kdy dobrovolníci nechtějí odvážet romské rodiny. Jeden z posledních případů se týkal nevraživého přístupu k romských uprchlíkům a napadení v Božičanech.

V České republice se nyní množí především případy diskriminace romských uprchlíků při umisťování do ubytovacích zařízení. Iniciativa Hlavák například zpravodajskému server Romea.cz oznámila případ několika romských rodin, které byly poslány zpět na Hlavní nádraží v Praze z Kongresového centra, kde funguje Asistenční centrum pomoci Ukrajině. Rodinám bylo řečeno, že pro ně není možné najít ubytování.

Zpravodajský server Romea.cz se těmito případy bude dále zabývat.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon