Petr Torák odmítá mediální zprávy o napětí mezi Romy a Pákistánci v Anglii. Podle něj jde o šíření poplašné zprávy
Server Novinky.cz včera zveřejnil zprávu o narůstajících konfliktech mezi pákistánskou a romskou menšinou v Anglii. Petr Torák, který v Anglii působí mnoho let jako policista a věnuje se práci s menšinami, takové informace odmítá jako nepravdivé a zavádějící. Pro server Romea.cz uvedl, že je šokovaný z toho, jak lživě média o situaci informují.
“Britský The Guardian, od kterého server Novinky.cz zprávu převzaly, má dobrou pověst, proto jsem šokovaný, že něco tak nepravdivého zveřejnil. Budu požadovat vyjádření starosty Peterborough a vedení městského úřadu, aby informace uvedly na pravou míru. Chci na místo pozvat také novináře, aby se sami přesvědčili, jaká je skutečnost,” řekl serveru Romea.cz Petr Torák, bývalý policista a držitel Řádu britského imperia. Torák nyní pracuje jako externi konzultant pro Radu Evropy a je ředitelem COMPAS Charity.
Romové jako vděčné téma
Na konci září došlo podle médií ve městě Sheffield na severu Anglie k incidentu, kdy měla romská dívka při hádce ve školní jídelně strhnout muslimské spolužačce šátek z hlavy. To vedlo ke rvačce. Na krátkém videu, které bylo zvěřejněno na sociální síti, je slyšet křik dětí, které se snaží zmísta rvačky uniknout. Na místě musela zasahovat policie, aby se situace uklidnila.
The Guardian a Novinky.cz tvrdí, že ke konfliktům s romskou komunitou dochází i v dalších městech. Petr Torák ale odmítá, že by byl evidován nárůst konfliktů s lidmi z romské menšiny.
Jedním z měst, kde podle Guardianu má k problémům docházet, má být dokonce i Peterborough, v němž Petr Torák přímo působí. Ten článek ale považuje za poplašnou zprávu. “Takové nesmyslné články absolutně neodpovídají realitě,” uvedl pro server Romea.cz.
“I fotografie, ktaerá je u článku na Novinkách použita, je velmi zavádějící. Skládka zachycená na snímku nevznikla tím, že vedle stojí několik karavanů. Novinky čtenáři takový dojem ale podsouvají,” vysvětluje Petr Torák. Navíc čeští nebo slověnští Romové v Anglii vůbec nebydlí v karavanech.
Stejně tak se Torák vymezuje proti několik let starým citacím bývalého britského politika Davida Blunketta, které The Guardian v článku recykluje. Odmítá, že by se Blunkettova ponurá vize o problémech v soužití mezi menšinami naplnila.