Nová droga na Slovensku se rychle šíří i po romských osadách
Ábel Ravasz jako zmocněnec vlády pro romskou komunitu na Slovensku konstatoval, že droga herba si v některých částech Slovenska dokáže najít nejrychleji cestu zejména do těch nejchudších komunit, a tak se s ní musí poprat i v romských osadách. Dosah herby je podle něj tak velký, že už zaznamenal zprávy, jak ji u sebe měli a kouřili dokonce už i děti na základních školách.
Informace o droze se začala šířit už začátkem loňského roku, na což rychle zareagovala slovenská politická reprezentace a od listopadu 2018 je herba na seznamu nebezpečných drog, za její přechovávání a prodej hrozí trest odnětí svobody na několik let. Přesto konzumace drogy stále narůstá, roli hraje především nízká pořizovací cena.
Laicky vysvětleno je herba jakákoli sušená bylinka či rostlina, která je postříkaná syntetickými kanabinoidy a následně se kouří nebo inhaluje. Jako rostlinný základ se používá někdy marihuana, ale uživatelé si vystačí i s bylinkami ze zahrady nebo obyčejnou sušenou trávou. Syntetické kanabinoidy pak mají na člověka euforické a často až halucinogenní účinky.
Herba je díky syntetickým kanabinoidům mnohem silnější než marihuana a rizikové je především neznámé složení syntetických látek. Jejich nevhodná směs může uživatele zmrzačit nebo dokonce i zabít. V loňském roce podlehl herbě 33-tiletý muž z Trebišova na východním Slovensku a u dalších úmrtí je podezření právě na spojitost s touto drogou.
Drogu zmiňuje od roku 2012 i Správa o stave a vývoji drogovej scény na území Slovenskej republiky. První zkušenost s ní udělali konzumenti v Banskobystrickém kraji, kam se začala dovážet z Maďarska. Nyní je již rozšířená po téměř celém území Slovenska a jak uvádí poslední Správa za rok 2017: “Konzumenti tejto látky sú hlavne osoby rómskeho etnika pre jej nízku obstarávaciu cenu, 1 až 2 EUR za dávku.”