Německý prezident: 30 let od rasistických nepokojů v Rostocku hrozby stále přetrvávají
I 30 let od rasistických nepokojů v Rostocku přetrvává v Německu hrozba pravicového extremismu. Podle agentury DPA to k výročí událostí v bývalé NDR uvedl německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
Nepokoje se odehrávaly mezi 22. a 26. srpnem 1992, tedy téměř dva roky po sjednocení Německa. Neonacisté a místní obyvatelé tehdy za potlesku tisíců přihlížejících útočili na středisko pro žadatele o azyl a ubytovnu pro vietnamské přistěhovalce. Policie se tehdy dočasně stáhla a obyvatelé domu zůstali odkázáni sami na sebe. Dvanáctiposchoďový dům částečně vyhořel. Mnoho lidí utíkalo ve strachu o život přes střechu. Jako zázrakem si nepokoje nevyžádaly oběti na životech.
V Rostocku šlo podle prezidenta o nejhorší nepokoje v německé poválečné éře. “Nebezpečí, že stopa násilí neskončí, je vysoké,” řekl Steinmeier na vzpomínkové akci na rostocké radnici. “Zvláště nyní, v době, která je pro nás výzvou jako žádná jiná v posledních desetiletích,” dodal
Pravicový terorismus považují úřady za hlavní bezpečnostní hrozbu pro Německo před radikálním islamismem, připomněla agentura AFP. V posledních letech zasáhlo Německo několik incidentů s extremistickým pozadím, včetně útoku na synagogu v Halle v roce 2019 a útoku na šiša bary v Hanau o rok později. První útok si vyžádal dva a druhý devět obětí na životech. V roce 2019 byl ve svém domě zavražděn pravicovým extremistou zastupitel v Kasselu Walter Lübcke, který podporoval přijímání migrantů.