Německá kontrarozvědka sleduje části hnutí "popíračů covidu-19", mají napojení na neonacistická hnutí a představují novou kategorii extremistů
Německá kontrarozvědka sleduje části hnutí Querdenken, které v německých městech pravidelně demonstruje proti karanténním opatřením. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na dnešní sdělení spolkového ministerstva vnitra, podle nějž má hnutí za cíl “delegitimizovat stát”.
Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV) nyní může sbírat informace k jednotlivým osobám a skupinám v rámci hnutí. Kontrarozvědka se obává, že konspirační teorie rozšiřované během demonstrací proti koronavirovým restrikcím přetrvají i po skončení pandemie.
Skupinu Querdenken, jejíž název znamená nekonvenční či jiné myšlení, označuje DPA za hnutí “popíračů covidu-19”, pravicových aktivistů a odpůrců očkování. Podle ministerstva nelze stoupence hnutí zařadit do ustálených škatulek pravicového či levicového extremismu ani islamismu, představuje totiž novou kategorii extremistického hnutí směřujícího k “delegitimizaci státu”.
Legitimní protesty a demonstrace proti vládní politice související s koronavirem byly opakovaně – v poslední době čím dál častěji – zneužívány k vyhroceným střetům, odůvodnilo ministerstvo rozhodnutí. Ohlašovatelé a organizátoři demonstrací, zejména z řad přívrženců hnutí Querdenken, “zčásti zřetelně ukazují, že jejich program je širší než jen agitace k protestům proti státem vyhlašovaným ochranným opatřením proti koronaviru”.
Kontakty hnutí s radikálními organizacemi, jako jsou Reichsbürger (Říšští občané) či Selbstverwalter (Samosprávci) popírající existenci spolkové republiky a demokratického zřízení, jsou “akceptovány či vyhledávány, ignorování úředních nařízení propagováno a státní monopol na legitimní násilí odmítán”. V dlouhodobé perspektivě je cílem hnutí otřást důvěrou ve státní instituce a jejich představitele, tvrdí ministerstvo.
Německý ministr vnitra Horst Seehofer krok avizoval začátkem dubna. “Tuto scénu máme od počátku pod drobnohledem. Přesně sledujeme to, kdo se jí účastní a jak se u toho chová,” řekl s tím, že problémy a ochota používat násilí u tohoto hnutí vzrostla.
Některé zemské pobočky BfV začaly skupinu Querdenken sledovat již dříve. Jako celek sleduje hnutí Bádensko-Württembersko, Bavorsko pouze jeho část.