Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
Lajos ‘Paci‘ Balogh začal komunikovat se světem pomocí plechová nádoby na vodu. Maďarsky se nádobě říká Ceglédi kanna a původně fungovala jako nádoba na přepravu vody, ale v 80. letech minulého století ji začaly v Maďarsku používat romští hudebníci jako hudební nástroj. Lajos byl velmi talentovaný. Když mu bylo šestnáct let, stal se členem kapely Istvána Szilvásiho a společně s nimi cestoval po Maďarsku a Evropě.
Lajos se ale zajímal i o vážná témata. V pozdních nočních hodinách nebo během volna mezi vystoupeními se věnoval rozhovorům a diskusím o tématech, která mu nedala spát. Věnoval se diskriminaci, chudobě a nízkému vzdělání Romů v Maďarsku.
Narodil se do tradiční romské rodiny, kde se mluvilo romsky. V jeho rodině se vše točilo kolem hudby. Jeho otec a dědeček byli v minulosti také členy romských kapel.
Lajosovi vadilo, že maďarští Romové nemají v Maďarsku téměř žádný hlas. Chopil se tedy iniciativy a začal se věnovat více politice, která by měla podle něj změnit osud Romů v Maďarsku. Na hudbu ale nezanevřel a stále velmi rád hrál.
Spolu s dalšími založil Dikh TV, televizní kanál, který je platformou pro kulturu maďarských Romů. Stal se moderátorem a moderoval zprávy pro celé Maďarsko. Pořádal besedy o romské hudbě a kultuře na školách, i když ne vždy byl vítán s otevřenou náručí. Učitelé ve školách ho často rasisticky uráželi a několikrát mu také během besed někdo propíchal pneumatiky u auta. Bylo to těžké, ale Lajos se nevzdal.
Zahájil obrovskou kampaň proti kupování volebních hlasů Romů na venkově, u soudu bojoval proti klubům a hospodám, které diskriminovaly Romy a také hrál důležitou roli v protestech proti Orbánově vládě v roce 2018. Mezi vlajkami demonstrantů a opozičních stran vlála také romská vlajka.
Lajos přesně věděl jak komunikovat s lidmi. Podařilo se mu zabránit drsné konfrontaci mezi pravicovými extrémisty a romskými demonstranty ve vesnici Törökszentmiklós, kde byli v posledních letech Romové zabíjeni.
Na konci roku 2019 oficiálně vstoupil do politiky. V budapešťské čtvrti, kde žije mnoho Romů se stal zastupitelem. Zahájil několik programů, které měly zlepšit život Romů v hlavním městě, pak ale udeřil osud. Lajos zemřel 2. listopadu na následky onemocnění COVID-19. Měl mírnou cukrovku, ale žádným dalším onemocněním netrpěl.
Jeho smrt ukončila slibnou kariéru a také okradla Romy v Maďarsku o jedinečného člověka, zástupce Romů, který chtěl něco změnit. Den po jeho smrti zveřejnil politik András Pikó na facebooku fotografii spolu s Lajosem, který hraje na kytaru se slovy: “Prostě jsi vzal kytaru a začal hrát. Hrál jsi tak dlouho, dokud jsme se oba bavili.“