Na Slovensku začalo elektronické sčítání lidu. Romská zmocněnkyně Bučková vyzvala Romy, aby se přihlásili k romské národnosti
Na Slovensku začalo sčítání lidu, které se poprvé koná plně elektronicky. Na rozdíl od minulosti dotazník obsahuje méně otázek, další údaje úřady zjišťují z jiných registrů. Do sčítání se zapojila i prezidentka Zuzana Čaputová, která obyvatele vybídla k účasti na projektu. Lidem, kteří nemohou použít elektronickou formu sčítání, pomohou sčítací komisaři. Velkou diskusi vyvolala možnost přihlásit se ke dvěma národnostem.
Vzpoura politiků a občanské společnosti kvůli národnostem
„Sčítání obyvatel má konkrétní dopady na náš život. Trvá to krátce, možná do pěti minut. Je to rychlé a jednoduché,“ řekla Čaputová, které vyplnění formuláře před novináři krátce zkomplikovaly problémy s připojením k internetu.
Formulář obsahuje čtrnáct otázek, například o pobytu, rodinném stavu, vzdělání, národnosti a náboženském vyznání. Lidé mohou zadat až dvě národnosti, což krátce před startem sčítání vyvolalo bouřlivou debatu a návrh k přehodnocení takového postupu; statistici, kteří původně chtěli dvojí možnost vypustit, nakonec možnost dvojí národnosti ponechali.
Tato iniciativa Statistického úřadu (SÚ) přišla poté, co k tomu vyzval poslanec Národní rady (NR) SR Juraj Gyimesi (OĽaNO). Podle něj takto postavené otázky posilují asimilaci příslušníků národnostních komunit.
Následně skupina koaličních poslanců ze stran SaS, Za lidi i OĽaNO vyzvala SÚ ke stažení tohoto návrh. Výzvu na zachování dvou otázek o národnosti zaslala SÚ i prezidentka SR Zuzana Čaputová, zmocněnci vlády, Výbor pro národnostní menšiny a etnické skupiny i veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová, která upozornila na možnou protiústavnost předložené změny. Kritika poukazovala i na obcházení legislativních pravidel vlády a nerespektování dohodnutého konsenzu.
Organizace občanské společnosti a jednotlivci z různých institucí včetně vědeckých ve společném prohlášení uvedli, že možnost dvou dotazů na národnost je dobrá zpráva pro lidi, kteří mají vztah k více národnostem, včetně lidí z tzv. smíšených rodin, lidí s menšinovými kořeny (kteří se zároveň cítí být i Slováky), ale i pro všechny standardní národnostní menšiny.
“Otázku na dvě národnosti mají i všechny země V4 – Česko, Maďarsko a Polsko, a to už minimálně od předchozího sčítání v roce 2011. Všechny tyto země vyhodnotili takovou metodu zkoumání národnosti jako úspěšnou, a proto v tom pokračují i v tomto roce. Očekávaným výsledkem této metody je posílení domácích národnostních menšin. V Maďarsku například po zavedení soužití vzrostl počet Slováků z 10 tisíc v roce 1990 na 29 tisíc v roce 2011. Na Slovensku by to mělo také pomoci všem národnostním komunitám včetně romské.”
Andrea Bučková: Přihlaste se i vy hrdě ke své romské národnosti. Ať se s námi počítá
Dvě otázky “posílí každou národnostní menšinu včetně té romské. Myslíme si, že na Slovensku při minulém sčítání v roce 2011 označila romskou národnost jen jedna čtvrtina Romů… V Maďarsku takto posílily všechny menšiny, slovenská třikrát, romská dvakrát, německá dokonce šestkrát – utvořily se tak nové obce, jejichž obyvatelé mají právo používat svůj jazyk (oficiálně, nápisy v obci, úřední styk atd.),” řekl Ábel Ravasz, sociolog a politolog z Institutu Mateja Bela, v talkshow Maroša Baloga.
Podle něj jsou obavy, že stát bude po sčítání zasahovat do života lidí podle toho, k jaké národnosti se přihlásili, neopodstatněné: “Veškerá data zůstanou jen na Statistickém úřadu a jinde se neobjeví,” řekl Ravasz.
Do sčítání by se měli zapojit lidé s trvalým, přechodným a obdobným pobytem v zemi, tedy i cizinci s bydlištěm na Slovensku. Rozhodující je stav k 1. lednu letošního roku. Získané údaje budou důležité také pro používání jazyků národnostních menšin v úředním styku.
K přihlášení se k romské národnosti vyzvala i vládní zmocněnkyně pro romskou menšinu Andrea Bučková. Ta o vyplnění “svého” formuláře informovala na sociální síti.
“Dnes jsem se i já sečetla. Nebylo to nic komplikovaného a trvalo to celé jen pár minut. Dejte se do toho, sečtěte se elektronicky, na mobilu, na tabletu, na počítači. Pokud si nevíte rady, požádejte své blízké, aby pomohli, uvedla Andrea Bučková a dodala: “Jsem hrdá na to, že jsem Romka a jako první národnost jsem si označila romskou. Přihlaste se i vy hrdě ke své romské národnosti. Ať se s námi počítá. Nepromarněme příležitost.”
Sčítání lidu se koná jednou za deset let, letos na Slovensku jeho hlavní fáze potrvá do konce března. Účast je povinná, podle statistického úřadu jeho zájmem ale není ukládat pokuty těm, kteří se nezapojí.
„Svůj klik budeme realizovat bezpečně doma, byť na pozadí pandemie. Elektronické sčítání lidu je maximálně bezpečné, v bezpečí jsou i osobní údaje,“ řekl šéf statistického úřadu Alexander Ballek.
Při jednom ze způsobů přihlášení do systému sčítání lidu musí obyvatel zadat rodné číslo a jméno. Rodné číslo podle statistiků umožňuje získat další data z jiných zdrojů. První obyvatelé vyplnili formulář už krátce po půlnoci. Základní údaje ze sčítání by měly být k dispozici na začátku příštího roku, tedy později oproti původním plánům.
V Česku se online fáze sčítání lidu uskuteční od 27. března do 11. května. V dubnu a květnu by pak měli do terénu vyrazit sčítací komisaři.