Mnichovský soud odmítl stížnost Zschäpeové na údajnou podjatost
Pravicová radikálka Beate Zschäpeová a spoluobžalovaný bývalý funkcionář krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa Ralf Wohlleben neuspěli se svými stížnostmi na údajnou podjatost soudců v ostře sledovaném procesu s neonacistickou skupinou Národně socialistické podzemí (NSU). Proces, který byl v pondělí krátce po zahájení kvůli zpochybnění nestrannosti trojice soudců senátu přerušen, tak může v úterý příští týden opět pokračovat.
Obhájci dvou obžalovaných neuspěli se svými stížnostmi na podjatost soudců. V obou případech mnichovský vrchní soud dospěl k závěru, že neexistují oprávněné pochybnosti o nestrannosti soudců.
Konkrétně obhájce Zschäpeové zpochybnil nestrannost předsedy senátu Manfreda Götzla, protože nařídil, aby byli obhájci podrobeni bezpečnostní prohlídce před vstupem do soudní síně – na rozdíl například od státních zástupců.
Členové NSU podle obžaloby zavraždili deset lidí a spáchali několik pumových atentátů a bankovních loupeží. Hlavní obžalovanou v přelíčení, které tisk označuje za jedno z nejvýznamnějších v poválečných německých dějinách, je 38letá Zschäpeová, které hrozí doživotí za podíl na vraždách. Rozsudek se neočekává dříve než v lednu 2014.
Zschäpeová je spoluzakladatelkou a jedinou žijící členkou NSU. Její komplicové Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt v listopadu 2011 krátce před odhalením spáchali sebevraždu.
Série vražd osmi Turků Německo šokovala a podle tisku vyvolala otazníky nad činností tajných služeb, které na aktivity krajní pravice po dlouhých deset let nedokázaly náležitě reagovat.
Spolu s Zschäpeovou a Wohllebenem na lavici obžalovaných sedí neonacista Carsten S. Muže prokuratura kvůli opatřování zbraní pro NSU viní z napomáhání k vraždám. Z podpory NSU je rovněž obžalována dvojice pravicových extremistů André E. a Holger G.