Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Mezinárodní romská kontaktní skupina: Státy musí zajistit rovné zacházení s romskými uprchlíky. Stejně tak musí postupovat ukrajinská vláda směrem k Romům, kteří jsou vnitřně vysídleni

10. srpna 2022
Čtení na 2 minuty
Romští uprchlíci z Ukrajiny na Hlavním nádraží v Praze - květen 2022 (FOTO: Lukáš Cirok)
Romští uprchlíci z Ukrajiny na Hlavním nádraží v Praze - květen 2022 (FOTO: Lukáš Cirok)

Mezinárodní romská kontaktní skupinu pracující při Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva OBSE (OSCE/ODIHR) vyzvala členské státy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), aby zajistily rovné zacházení s romskými uprchlíky z Ukrajiny. Rovněž vyzvala ukrajinskou vládu, aby stejně tak postupovala i u Romů, kteří museli kvůli válce opustit své domovy a zůstali na území Ukrajiny, která je okupovaná ruskou armádou.

“Romští uprchlíci z Ukrajiny se setkávají s různými formami nerovného zacházení při hledání útočiště v přijímacích zemích. Jedná se o diskriminaci v přístupu k ubytování, zaměstnání, dopravě, a neposkytování finančních příspěvků a služeb, které se ostatním uprchlíkům poskytují,” uvádí ve společném prohlášení, které zaslali zpravodajskému serveru Romea.cz, členové Mezinárodní romské kontaktní skupiny (IRCG).

“Nemůžeme dopustit toleranci anticiganismu vůči romským uprchlíkům, které se dopouštějí úřady a dobrovolníci v přijímacích zemích. Různé formy údajného porušování mezinárodních humanitárních uprchlických a lidskoprávních zákonů se musí vyšetřit a stíhat,” dodali romští aktivisté.

Stejně tak se musí postupovat i u vnitřně vysídlených Romů na Ukrajině. “Zvýšenou pozornost je třeba okamžitě věnovat ochraně lidských práv vnitřně vysídlených Romů v Ukrajině,” uvádí členové IRCG s tím, že Romové, kteří zůstávají na Ukrajině jsou vystaveny hladu a nemocem, protože vojenské operace odřízly přístup k jídlu, vzdělání a zdravotnickému materiálu.

Ti upozorňují také na to, že je nepřípustné, aby někteří politici označovali Romy prchající před válkou z Ukrajiny jako “ekonomické migranty” nebo “sociální turisty”.

“Taková označení podporují obecné protiromské nálady a mohou zvýšit sociální napětí mezi ne-Romy a Romy. Vytvářejí také nebezpečnou půdu pro porušování lidských práv,” uvedli aktivisté.

Takové označení si například v České republice Romové z Ukrajiny vysloužili od prezidenta ČR Miloše Zemane nebo od některých hejtmanů, kteří odmítali ubytovávat romské uprchlíky ve svých krajích.

Prioritou pro státy OBSE by mělo být zdraví a bezpečnost dětí. “Děti a jejich pečovatelé nesmějí být ubytováni v místech, která jsou příliš vzdálená od zajištění potřeb a služeb, a nikdy nesmějí být etnicky segregováni,” uvádí romská kontaktní skupina.

Státy OBSE by měli kromě jiného zajistit rovný a nediskriminační přístup pro romské uprchlíky včetně těch s dvojím občanstvím anebo bez státní příslušnosti, k azylovému řízení a dočasné ochraně tím, že jim bude poskytnuta bezplatná právní pomoc, tlumočení a další typy pomoci.

Podle členů Mezinárodní romské kontaktní skupiny pracující při Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva OBSE je nutné, aby do rozhodování o implementaci krátkodobých a dlouhodobých plánů byli samotní Romové.

DOKUMENT

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon