Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Merkelová řeší první vládní krizi. Vyvolala ji rétorika CSU na adresu imigrantů

09. ledna 2014
Čtení na 2 minuty
Angela Merkelová (FOTO: Peter Weis, Wikimedia Commons)

Německo prověří možnosti zpřísnění pravidel pro poskytování příspěvku v nezaměstnanosti a sociálních dávek. Vláda ve středu 8.1. podle televize ARD rozhodla o vytvoření zvláštního výboru, který se bude záležitostí zabývat. O zpřísnění podmínek pro poskytování pomoci usiluje především bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která se obává, že po otevření německého pracovního trhu Bulharům a Rumunům na počátku letošního roku v zemi přibude případů zneužívání dávek ze strany přistěhovalců.

Na počátku letošního roku vypršelo přechodné období po vstupu Bulharska a Rumunska do Evropské unie, které omezovalo možnosti jejich stěhování za prací do některých členských států EU, mimo jiné do Německa. CSU se obává, že se Bulhaři a Rumuni nyní začnou do Německa masově stěhovat, což povede k velké zátěži pro německý sociální systém.

Bavorská strana proto chtěla zpřísnit pravidla pro pobírání dávek, což ale kritizovala její sesterská Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové i sociální demokracie (SPD).

Strany se ve vládě nakonec shodly na vzniku výboru, který prověří, zda je třeba pravidla pro poskytování sociálních dávek a příspěvků v nezaměstnanosti zpřísnit, a případně navrhne způsob, jak to provést.

Svaz německých zaměstnavatelů ale uvádí, že obavy z Bulharů a Rumunů jsou zbytečné. Podle údajů spolkového úřadu práce je mezi občany obou zemí z jihovýchodní Evropy nižší míra nezaměstnanosti než je průměr všech cizinců EU. Práci nemá 9,6 procenta Bulharů a Rumunů v Německu, mezi všemi cizinci to je 16,3 procenta nezaměstnaných.

Německý statistický úřad rovněž ve středu zveřejnil čerstvá čísla o počtu obyvatel – ten se opět zvýšil. Právě díky přílivu přistěhovalců, za loňský rok přišlo do Německa 400 tisíc lidí. Tou nejpočetnější skupinou jsou ale Poláci a Rusové.

Podle všech ekonomů se ale Německo bez přistěhovalců neobejde, pokud chce udržet svou životní úroveň. Porodnost klesá a mladí na trhu práce scházejí. Mluví se o tom, že už teď u našich západních sousedů chybí na 4 tisíce doktorů.

Start nové německé koalice je komplikovaný a bavorská CSU sází stále více na populistickou politiku. Pravdou ovšem je, že v některých obcích vznikají přistěhovalecká ghetta. Je to dáno i německým přistěhovaleckým zákonem, který stanoví, že dokud imigranti nedostanou povolení k pobytu, nesmí pracovat a jsou tím pádem závislí na sociálních dávkách.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon