Krajské volby na Slovensku budou testem i pro Kotlebovu fašistickou stranu
Slovensko na podzim příštího roku čekají krajské volby, které by se mohly stát testem podpory krajní pravice i nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Analytik Ján Baránek ČTK řekl, že volby ukážou, zda se potvrdí pokles popularity Směru-SD a zda se do krajské samosprávy dostanou další extremisté.
Předchozí volby předsedů samosprávných krajů a poslanců krajských zastupitelstev, které v zemi pod Tatrami obvykle provází nízká účast voličů, skončily v roce 2013 překvapením. V rozhodujícím kole přímých voleb předsedy Banskobystrického kraje překvapivě uspěl nynější šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba, který se hlásí k odkazu fašistického Slovenského štátu.
“Trend úspěchu takzvaných nezávislých kandidátů může pokračovat. Bude zajímavé sledovat postavení Kotleby a jeho pozici v krajských volbách. Rovněž skutečnost, zda Směr-SD potvrdí své postavení nebo jeho podpora klesá,” řekl Baránek.
Kotlebova LSNS se stala největším překvapením i letošních parlamentních voleb, které se na Slovensku konaly v březnu. Strana navzdory dřívějším průzkumům získala ve volbách osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Pozdější sondáž ukázala, že LSNS, která se vymezuje především proti Romům a členství země v EU a NATO, má ze všech stran nejsilnější podporu mezi Slováky ve věku 18 až 39 let.
Naopak Směr-SD v posledních parlamentních volbách přišel o většinu ve sněmovně a některé pozdější průzkumy straně naměřily nejnižší popularitu za poslední roky. V minulých krajských volbách uspěli kandidáti na takzvaného župana (hejtmana), které podporoval Směr-SD, v šesti z osmi krajů.
Předsedové krajů a poslanci krajské samosprávy, kteří budou zvoleni v příštím roce, zůstanou v úřadu možná až pět místo obvyklých čtyř let. Sněmovna v prvním čtení již schválila jednorázové prodloužení jejich funkčního období, což má do budoucna umožnit konání krajských voleb a voleb primátorů měst, starostů obcí a poslanců místní samosprávy v jednom termínu.
Koalice má také v úmyslu zrušit stávající dvoukolovou volbu předsedů samosprávných krajů. Nově by tak uspěl kandidát, který by v přímé jednokolové volbě získal nejvíce hlasů. “Současný systém více odráží podstatu zastupitelské demokracie,” řekl Baránek. Připravovaná změna bude podle něj vyhovovat kandidátům silných stran, protože hlasy se budou štěpit mezi více kandidátů.