Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kotlebovým fašistům hrozí rozpuštění Nejvyšším soudem

22. března 2019
Čtení na 3 minuty
Až 3 tisíc lidí se 7. března 2016 shromáždilo v centru Bratislavy; demonstranti se pak vydali na pochod ulicemi metropole na protest proti fašistické straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která uspěla ve víkendových parlamentních volbách.(FOTO: Denisa Havrľová)

Slovenský Nejvyšší soud bude v dubnu rozhodovat o návrhu generálního prokurátora na rozpuštění fašistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Rozpuštění LSNS, která se před třemi lety postarala o největší překvapení parlamentních voleb, navrhl generální prokurátor Jaromír Čižnár na jaře 2017.

Prokuratura označila LSNS za extremistickou stranu s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy. V čele této strany stojí bývalý hejtman Banskobystrického kraje Marian Kotleba, který se letos neúspěšně pokoušel o zvolení hlavou státu. V prvním kole přímých prezidentských voleb, které se konalo uplynulou sobotu, Kotleba skončil na čtvrtém místě se ziskem 10,39 procenta. Nepostoupil tak do rozhodujícího druhého kola hlasování.

LSNS, která vystupuje proti členství země v EU a v NATO, se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, jež byl spjat s nacistickým Německem. LSNS se také negativně staví vůči Romům.

Některé prohřešky fašistů

Soud odsoudil poslance LSNS Milana Mazurka za hanobení rasy, národa a přesvědčení. Dostal pokutu 5000 Eur za výroky v pořadu soukromého rádia, kde na podzim roku 2016 hovořil m.j. o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu Romů, urážel je a zmiňoval se i o nebezpečí spojené s islámskými migranty. Prokurátor se odvolal, chce vyšší trest. Mazurek během jednání označil soudního znalce, který vypovídal v jeho neprospěch, za Žida.

LSNS se chystala k pogromu na Romy. Důvodem mělo být napadení invalidního důchodce třemi romskými chlapci, z nichž dva nejsou plnoletí – v té chvíli ale nebylo jisté, kdo se napadení dopustil. Člen strany Stanislav Mízik, který byl v loňském roce obviněný z extremismu, spolu s výzvou k účasti na protestu zveřejnil text a video, kde hovořil o „vraždění asociálních parazitů“. 

Kotleba je obviněn z projevu sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod. Poukázal na to prokurátor podávající obžalobu, která poukazuje na nacistickou symboliku sumy 1488 eur, která se objevuje na šecích. Suma 1488 eur vyobrazena na šeku ukazuje číslovku 14, která symbolizuje 14 slov Davida Lanea, pravicového teroristy, a jeho heslo: “Musíme zabezpečit existenci našich lidí  a budoucnost bílých dětí”. Význam číslovky 88 je známý jako zkratka pro hajlování – HH. Písmeno H je 8. v abecedě, představuje tak zkrácený tvar nacistického pozdravu “Heil Hitler”.

160 podnětů k rozpuštění LSNS

V případě svého rozpuštění může sama LSNS podat návrh na prozkoumání rozhodnutí k ústavnímu soudu. Taková stížnost má odkladný účinek. V současnosti je ale činnost slovenského ústavního soudu paralyzována, protože v polovině února skončilo funkční období většině jeho soudců. Parlament, který v únoru nezvolil žádné navržené kandidáty na soudce této vrcholné soudní instance v zemi, má novou volbu naplánovanou na začátek dubna.

Kotlebovci v parlamentních volbách konaných v roce 2016 získali osm procent hlasů, což jí vyneslo 14 křesel ve 150 členné sněmovně. V průzkumu agentury Focus byla LSNS letos v únoru druhou nejpopulárnější stranou s odstupem za nejsilnější koaliční stranou Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.

Slovenská média již dříve upozornila, že LSNS se zřejmě připravovala na své případné rozpuštění soudem, když spolupracovníci Mariana Kotleby ovládli jinou málo známou politickou stranu. Slovenský parlament loni změnou zákona rozhodl, že například členové vedení rozpuštěné strany nebudou moci po dobu pěti let zastávat kromě jiného vedoucí pozice v jiné politické straně.


Slovenská prokuratura obdržela více než 160 podnětů k rozpuštění LSNS. Podání například poukazovala na to, že LSNS je identická se stranou, kterou slovenský soud v minulosti rozpustil kvůli tomu, že odporuje ústavě. Šlo o Slovenskou pospolitost – Národní stranu, která byla rozpuštěna v březnu 2006. V činnosti pak pokračovala jako občanské sdružení. Lidé kolem tohoto sdružení stáli později s Kotlebou u zrodu nynější LSNS.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon