Kotlebově straně hrozí zákaz, prošetřuje ji generální prokuratura
Slovenské krajně pravicové straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, která se nedávno postarala o největší překvapení parlamentních voleb, hrozí zákaz. Generální prokuratura totiž začala vyšetřovat její činnost po výzvě Institutu lidských práv k podání návrhu na rozpuštění této strany, která má v parlamentu 11 poslanců. Informoval o tom dnes portál Aktuality.sk.
Institut lidských práv se na prokuraturu obrátil po březnových volbách, v nichž Kotlebova strana dostala osm procent hlasů. Institut vyzval prokuraturu, aby činnost strany prošetřila a případně podala k Nejvyššímu soudu návrh na její rozpuštění.
Výzvu k rozpuštění seskupení Mariana Kotleby, který je též předsedou Banskobystrického kraje, podpořila i veřejnost."Prostřednictvím webu ji podpořilo přes 20.000 lidí. Fakt, že se tato strana dostala do parlamentu formálně demokraticky, nemění nic na tom, že je skrz naskrz nedemokratická," uvedl výkonný ředitel institutu Peter Weisenbacher.
Generální prokuratura evidovala v polovině března 160 podání návrhů na rozpuštění Kotlebovy strany. V nich se mimo jiné poukazuje na to, že tato strana je identická se stranou, kterou soud v minulosti rozpustil kvůli tomu, že odporuje ústavě. Šlo o Slovenskou pospolitost-Národní stranu, která byla rozpuštěna v březnu 2006. V činnosti pak pokračovala jako občanské sdružení. Lidé kolem tohoto sdružení stáli později s Kotlebou u zrodu jeho dnešní parlamentní strany.
Kotlebovo uskupení mnozí politici označují za neonacistické, byť sama LS NS to odmítá. Strana, která mimo jiné vystupuje proti členství Slovenska v NATO, si od březnových voleb mezi voliči ještě polepšila. Podle průzkumu agentury AKO ze začátku dubna se s podporou 10,9 procenta stala čtvrtou nejoblíbenější stranou v zemi.