Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva: Romové prchající z Ukrajiny často čelí diskriminaci a předsudkům

10. dubna 2022
Čtení na 2 minuty
Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović (FOTO: Rada Evropy)
Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović (FOTO: Rada Evropy)

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović vydala k Mezinárodnímu dni Romů prohlášení související s uprchlickou krizí, která je důsledkem probíhající války na Ukrajině.

“Mé myšlenky jsou s ukrajinskými Romy, kteří nejen že trpí následky hrůzné války na Ukrajině, ale také často čelí diskriminaci a předsudkům v Evropě během svého útěku z Ukrajiny. V této těžké době je ještě důležitější chránit Romy a Travellery před diskriminací nebo marginalizací,” uvedla komisařka pro lidská práva v prohlášení.

Dunja Mijatović spolu se svým týmem v březnu monitorovala situaci ukrajinských Romů na útěku v zemích sousedících s Ukrajinou. Ze zpráv o romských rodinách, složených téměř výhradně ze žen a dětí, vyplynulo, že docházelo k jejich diskriminaci během poskytování humanitární pomoci i při jejich transportu. V některých případech dokonce údajně došlo k vytlačení romských rodin z vlakových nebo autobusových nádraží a provizorních přístřešků.

“Jak jsem již uvedla 8. dubna loňského roku s odkazem na jinou krizi – pandemii COVID-19, je respekt k právům Romů a Travellerů, zvláště v dobách nouze, lakmusovým papírkem pro evropské demokracie. Současná humanitární krize, která je důsledkem války na Ukrajině, jen dokládá a dále umocňuje hluboce zakořeněné předsudky a stereotypy, kterým Romové a Travelleři v Evropě každý den čelí,” uvedla dále ve zprávě komisařka.

Podle Dunjy Mijatović by měly všechny členské státy Rady Evropy šířit povědomí o zranitelnosti těchto minoritních skupin a o obtížích, kterým Romové prchající před válkou čelí na Ukrajině i mimo ni.

Humanitární pomoc musí být podle ní poskytnuta všem bez jakékoli diskriminace a Romové by měli mít účinný a stejný přístup k bydlení, vzdělání, práci a zdraví jako ostatní osoby na útěku před válkou na Ukrajině.

Protože přibližně 10 – 20 % z odhadovaných 400 000 Romů žijících na Ukrajině je bez dokladů o státní příslušnosti, měly by státy zajistit, aby toto nebylo překážkou v přístupu k mezinárodní ochraně nebo ochraně podle vnitrostátního práva.

“Státy musí chránit ukrajinské romské ženy a děti před riziky, jakými jsou například obchodování s lidmi, vykořisťování nebo sexuální zneužívání,” pokračuje dále v prohlášení Mijatović. 

Dunja Mijatović také ocenila “nesmírnou práci”, kterou romské a další nevládní organizace na Ukrajině i mimo ni odvádějí, aby zmírnili utrpení ukrajinských Romů.

A znovu apelovala na členské státy Rady Evropy, aby koordinovaly své úsilí a zvýšily  humanitární ochranu Romů.

“Obecněji řečeno, členské státy Rady Evropy by měly vyvinout větší úsilí v boji proti všudypřítomné diskriminaci zaměřené na Romy a Travellery ve všech oblastech života v celé Evropě,” uzavřela komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon