Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kandidát Kotlebovy strany podal trestní oznámení na divadelní hru na motivy neonacistického žhářského útoku ve Vítkově

13. února 2017
Čtení na 2 minuty
Divadelní projekt Natálka (ZDROJ: Slovenské národní divadlo, Danica Pury)

Inscenaci na motivy žhářského útoku ve Vítkově na Opavsku připravilo Slovenské národní divadlo (SND) pro studenty na Slovensku jako příklad extremismu. Po představení na jednom z gymnázií tento měsíc kritici projektu podali trestní oznámení pro podezření z hanobení rasy, národa a přesvědčení. SND v reakci uvedlo, že jde o snahu zastrašit učitele, aby divadelníky nezvali do škol.

Rasově motivovaný žhářský útok ve Vítkově z roku 2009 je patrně nejznámějším případem svého druhu v České republice. Čtyři pravicoví extremisté tehdy vhodili do domku Romů tři zápalné láhve, soudy jim pak vyměřily tresty od 20 do 22 let vězení. Při útoku byly zranění tři lidé, nejvážněji plameny zasáhly dvouleté dítě. Právě po nejmladší oběti útočníků pojmenovalo SND program, který vznikl jako reakce na povolební vývoj, kdy se do slovenské sněmovny dostali lidé s extremistickými názory.

Dokumentární divadlo pod názvem Natálka je první z dvojice projektů SND, jejichž cílem je spolu s debatami se studenty upozornit na nebezpečné názory ve slovenské společnosti. Do hry autoři angažovali kromě jiných i slovenskou herečku Judit Bárdosovou, která hrála také ve snímku Fair Play o státem řízeném dopinku mezi sportovci v 80. letech v bývalém Československu.

Po vystoupení divadelníků na jedné ze škol ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy obdržela slovenská prokuratura nejméně dvě trestní oznámení na projekt Natálka. Jedno z nich podal Anton Čulen, neúspěšný kandidát krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) na post veřejného ochránce práv. Čulen v podnětu, který zveřejnil na internetu, uvedl, že maskovaná postava ve hře napíše na tabuli například nápis “Do plynu” a nakreslí hákový kříž a že během inscenace je hákový kříž překrytý soškou Panny Marie jako náboženského symbolu.

Prokuraturu žádal o prověření, zda tímto konáním nebyl spáchán trestný čin. “Smyslem projektu je vytvořit prostor k úvaze o toleranci a lásce k bližnímu. Když někdo podal podnět na generální prokuraturu, tak se snaží toto představení zdiskreditovat a zastavit,” reagovalo v prohlášení SND.

Cílem kritiků je podle SND zabránit tomu, aby se inscenace dostala mezi mladé lidi. Vůči Romům se na Slovensku dlouhodobě vymezuje hlavně LSNS, jejíž šéf a předseda (hejtman) Banskobystrického kraje Marian Kotleba v minulosti organizoval v zemi protiromské pochody. LSNS překvapivě uspěla v loňských parlamentních volbách, po kterých obsadila ve 150členné sněmovně 14 křesel.

Kotleba se jako hejtman dostal v minulosti do centra pozornosti i poté, co odmítl podepsat přidělení schválené dotace na kulturní projekt o extremismu. Loni Kotleba nařídil předčasně ukončit divadelní představení z dílny menšího souboru, které se mu nelíbilo údajně kvůli neslušným výrazům.

VIDEO

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon