Jasná většina Francouzů vnímá negativně hlavně Romy a muslimy
Jasná většina Francouzů stále pohlíží negativně na Romy (82 procent) a muslimy (74 procent). Z menšin jsou v zemi nejlépe přijímáni Židé, ale i vůči nim přetrvávají předsudky jako pocity, že mají příliš moci a specifický vztah k penězům. Uvedl to dnes národní výbor CNCDH pro lidská práva ve Francii ve své výroční zprávě.
Celkově se podle výzkumníků ale tolerance Francouzů vůči místním menšinám zlepšila. Počet lidí, kteří se vůbec nepovažují za rasisty, se loni zvýšil poprvé od roku 2010, a to na 43 procent. Dalším jevem je, že stále víc obyvatel vnímá laickost jako hradbu proti islámu.
Sedm Francouzů z deseti se domnívá, že je ve Francii příliš přistěhovalců, uvedli autoři zprávy, kteří se zabývali tolerancí obyvatel vůči menšinám tři měsíce po krvavých útocích islamistů v Paříži. "V reakci na tyto dramatické události se sociální vztahy spíše upevnily než naopak," uvedla dnes na tiskové konferenci v Paříži předsedkyně CNCDH Christine Lazergesová.
Obdobný průzkum v České republice kladl respondentům otázku, jak by nesli, kdyby měli za souseda příslušníka určité národnosti. Tradičně nejoblíbenější cizinci jsou mezi obyvateli Česka Slováci – 90% by nemělo se slovenským sousedem problém. Bezproblémoví sousedé by byli také třeba Francouzi, Angličani nebo Američani. Na druhém konci žebříčku jsou Arabové, Čečenci a Afghánci – jen 21%, 19% respektive 18% obyvatel Česka je vnímá jako přijatelné sousedy. A jasně nejméně oblíbení jsou Romové – jen 11% respondentů je považuje za bezproblémové sousedy, naopak pro 36% respondentů jsou jako sousedé „zcela nepřijatelní“.